Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje. Gm. Szepietowo. Mieszkańcy nie chcą biogazowni.

Paweł Chojnowski [email protected]
sxc.hu
Kilkadziesiąt osób podpisało się pod protestem w sprawie budowy biogazowni.

Miałaby ona powstać w Szepietowie - Wawrzyńcach, tuż obok  siedziby Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ekologiczne źródło energii chce postawić na terenie PODR jedna z firm energetycznych.

Wszystko zgodnie z prawem
Tego typu inwestycje zawsze budzą obawy mieszkańców. Tak było np. w 2010 r. w Łomży, gdy radni nie zgodzili się (po protestach mieszkańców os. Kraska) na biogazownię. Mogli to zrobić, bo działka była miejska.

W Szepietowie mieszkający w sąsiedztwie planowanej inwestycji również obawiają się nieprzyjemnych zapachów podczas przetwarzania kiszonki i gnojowicy w energię elektryczną i cieplną. Protesty i prośby do burmistrza o inną lokalizację inwestycji na niewiele jednak mogą się zdać.
– Jest inwestor, my wydajemy decyzję o warunkach zabudowy. Projekt został już przygotowany i wysłany do stron – opisuje procedurę Stanisław Roch Wyszyński, burmistrz Szepietowa. – Jeśli decyzja zostanie wydana, można się od niej odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Dalej pozostaje ewentualnie droga sądowa.
Biogazownia**jest na tyle niewielka, że nie trzeba w tym wypadku badać wpływu na środowisko.**
– Zgodnie z prawem biogazownie  do 0,5 MW nie mają procedury środowiskowej – dodaje burmistrz.
Inwestycja dostała w lutym dofinansowanie unijne. Skorzysta też na niej PODR, oszczędzając w przyszłości na ogrzewaniu.

Ekologiczne lecz uciążliwe
Projekt biogazowni nie jest pierwszą oprotestowaną inicjatywą ekologiczną w gm. Szepietowo. Ponad rok temu radni, popierani przez sporą grupę mieszkańców, nie zgodzili się na budowę gigantycznej farmy wiatrowej za 175 mln euro.
W tym wypadku nawet zaproszeni przez zainteresowaną firmę eksperci nie przekonali mieszkańców gminy, że duże turbiny nie będą niebezpieczne dla zdrowia (chodzi m.in. o generowany hałas).
Władze gminy nie chcą jednak rezygnować z potencjalnych wysokich – bo liczonych w milionach – wpływów  z podatków od nieruchomości. Dlatego opracowują właśnie plan zagospodarowania przestrzennego gminy ze wskazaniem bezpiecznych miejsc, z dala od zabudowań, pod wiatraki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Inwestycje. Gm. Szepietowo. Mieszkańcy nie chcą biogazowni. - Kurier Poranny

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki