Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet nie dla wszystkich

ointernecie.org
ointernecie.org
Trudny, zalesiony teren gminy Długosiodło powoduje kłopoty w dostarczeniu Internetu do wszystkich miejscowości.

Gmina Długosiodło realizuje z dofinansowaniem unijnym projekt "Internet szansą na lepszą przyszłość". Prawie sześciuset mieszkańców gminy otrzyma za darmo komputery z dostępem do internetu. Przeszkodą dla niektórych może się jednak okazać brak możliwości technicznych podłączenia do internetu. Właśnie na taką sytuację poskarżył nam się jeden z mieszkańców Wólki Grochowej. Wicewójt Ewa Karczewska prosi o cierpliwość. Dostawca Internetu robi wszystko, aby objąć zasięgiem jak największy obszar gminy.
Nasz Czytelnik z Wólki Grochowej został zakwalifikowany do udziału w projekcie i otrzymał już komputer, ale wciąż nie ma dostępu do Internetu.

- Internet miał być szansą dla wszystkich, ale okazał się nie dla nas. Nadal nie mamy Internetu. Mamy komputery i nie wiadomo co będzie dalej, co z nimi robić. Już chyba z pół roku czekamy - skarży się mężczyzna.
Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy w Długosiodle nie tylko w Wólce Grochowej powstał taki problem.

- Gmina Długosiodło jest gęsto zalesiona, mamy trudny teren i nie jest łatwo "rozprowadzić" sieć internetową, tym bardziej, że to sieć radiowa, która narażona jest na szereg zakłóceń spowodowanych różnymi elementami - mówi wicewójt Ewa Karczewska.

Z tego powodu niewiele firm zdecydowało się w ogóle przystąpić do przetargu na dostawę usług internetowych dla beneficjentów projektu. Nawet największy w okolicy operator, Telekomunikacja Polska, nie złożyła swojej oferty. Gmina znalazła jednak firmę, która podjęła się tego zadania. Od jesieni próbuje ona włączyć w internetową sieć wszystkich zakwalifikowanych do projektu mieszkańców. Nie wszędzie się to do tej pory udało. Ale firma szuka nowych rozwiązań.

- Ta firma naprawdę robi, co może - mówi pani wójt. - Obecnie zdecydowała się dostawić dodatkowe maszty na terenie gminy, wydzierżawiła także istniejące od innych firm. Nowy maszt stanie w Olszakach, Blochach, Jaszczułtach. Do dyspozycji jest ten w Długosiodle za Urzędem Gminy oraz wydzierżawiony od operatora sieci komórkowej w Chrzczance. W tej chwili firma wystąpiła o niezbędne zezwolenia do Starostwa Powiatowego. To wszystko jest w trakcie realizacji, a gdy zakończymy ten proces, okaże się, gdzie Internet będzie dostępny - tłumaczy Ewa Karczewska.

Jeśli wszystkie te zabiegi nie pomogą, i w gminie pozostaną internetowe "czarne dziury", niestety mieszkańcy takich terenów nie będą mogli skorzystać z dobrodziejstw projektu "Internet szansą na lepszą przyszłość w gminie Długosiodło". Klauzula dotyczące dostępności do Internetu znalazła się w umowie zawieranej z mieszkańcami. Każdy z nich był też o takiej ewentualności uprzedzany podczas szkoleń z obsługi komputera.

- Pewnych rzeczy technicznie nie będziemy w stanie "przeskoczyć". Projekt zakładał, że do jakiegoś procenta mieszkańców nie będzie możliwe dostarczenie Internetu. Dlatego stworzyliśmy listę rezerwową i wówczas będziemy przenosić komputery do tych mieszkańców, którym uda się podłączyć Internet - uprzedza pani wójt.

Na razie jednak radzi uzbroić się w cierpliwość i dać wykazać się firmie, dostawcy Internetu.
Projekt "Internet szansą na lepszą przyszłość w gminie Długosiodło" przewiduje użyczenie komputerów z dostępem do Internetu prawie sześciuset mieszkańcom gminy. Na jego realizację gmina pozyskała ponad 2 mln zł z Unii Europejskiej. Przez trzy lata to UE finansuje koszty projektu, potem przez pięć lat gmina będzie musiała utrzymać komputery i zapewnić dostęp do sieci swoim mieszkańcom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki