Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Integracja po przerwie?

mb
Dwa lata temu w Ostrowi powstały dwie klasy pierwsze integracyjne, w zeszłym roku szkolnym - jedna, a w tym nie powstała żadna.

W klasach integracyjnych jest po kilkoro dzieci z deficytami rozwojowymi, większość ich kolegów to dzieci bez takich problemów. Wiadomo, że dzieci specjalnej troski łatwiej się adaptują w środowisku dorosłych, gdy uczą się w klasach integracyjnych, choć - co warto dodać - takie klasy są dla dzieci ze wszystkimi rodzajami schorzeń.
Prowadzenie klasy integracyjnej kosztuje więcej niż zwykłej klasy. Po pierwsze dlatego, że oprócz nauczyciela na każdej lekcji jest także pedagog specjalny spełniający rolę wspierającą. Po drugie - w klasie integracyjnej nie może być więcej niż 20 uczniów. Subwencja oświatowa tylko w niewielkim stopniu rekompensuje ten wzrost kosztów, więc samorządy gminne nie zawsze są chętne klasom integracyjnym.
W Ostrowi Mazowieckiej trzy lata temu powstał sprzyjający klimat dla idei klas integracyjnych. Od 1 września 2002 roku utworzono dwie pierwsze klasy integracyjne: w Szkole Podstawowej nr 2 i w Szkole Podstawowej nr 3. Rok później powstała jedna taka klasa - w szkole nr 3, a w tym roku szkolnym - ani jedna. Rodzi to zrozumiały niepokój wśród rodziców dzieci, które mogłyby uczyć się w takiej klasie.
- Nie wiem, jak dużo jest takich dzieci w Ostrowi, bo o tym, kogo skierować do klasy integracyjnej, decyduje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna - mówi Jerzy Bauer, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 1, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa nr 2. - W naszej szkole w pierwszej klasie uczniem jest jeden chłopczyk niepełnosprawny na wózku. Można tylko domyślać się, że takich dzieci w całej Ostrowi jest więcej.
Klasa integracyjna w Szkole Podstawowej nr 2 (obecnie klasa IIIa) bardzo dobrze spełnia swoje zadanie. Wśród 20 uczniów jest pięcioro z deficytami rozwojowymi. Żadne dziecko z tej klasy nie zmieniło jej na inną. Jedna z uczennic, chora na autyzm, zanim rozpoczęła tu naukę, miała skierowanie do specjalnej placówki w Ostrołęce. Matka obawiała się, czy córka da sobie radę w normalnej szkole. Podjęła ryzyko, minęło dwa lata i jest coraz lepiej.
Szkoda, że w tym roku nie powstała w Ostrowi klasa integracyjna. Czy - po rocznej przerwie - miasto znajdzie pieniądze na utworzenie następnej od 1 września 2005 roku? Okazuje się, że tak. W projekcie budżetu miasta na rok 2005 są zaplanowane pieniądze na ten cel. Budżet musi zostać uchwalony przez Radę Miasta, ale wiele wskazuje na to, że te pieniądze z budżetu nie wypadną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki