Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja bitwy pod Przasnyszem [ZDJĘCIA+WIDEO]

Małgorzata Jabłońska
W niedzielne popołudnie, 3 września setki widzów obejrzało widowisko historyczne "Na polu chwały 1920", rozegrane na polach okalających dawną posiadłość rodu Chełchowskich w Chojnowie.

Rekonstrukcja przestawiała losy bitwy stoczonej 21 sierpnia 1920 roku przez oddziały polskie Lidzkiego Pułku Strzelców i 202. Pułku Piechoty z oddziałami sowieckimi 16. i 33. Dywizji Strzelców, podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Po zwycięskiej bitwie nad Wkrą oddziały 5. Armii gen. W. Sikorskiego 18 sierpnia rozwinęły natarcie w kierunku Przasnysza i Mławy. Lidzki Pułk Strzelców (później 76. Pułk Piechoty), będący odwodem Dywizji Ochotniczej otrzymał wieczorem, 20 sierpnia w rejonie wyczekiwania w Krasnem rozkaz opanowania odległego o 10 km Przasnysza.

21 sierpnia rano pułk ruszył do natarcia. Równocześnie na miasto nacierał 202 Pułk Piechoty. Natarcie 202 pp wzdłuż Węgierki nie powiodło się, jednak Lidzki Pułk opanował południowo-zachodnią część miasta i wylot szos z Przasnysza na Mławę. Przeciwnik stawiał zacięty opór w centrum miasta i kontratakował. Wieczorem, kosztem dużych strat, Polacy opanowali Przasnysz.

O rozstrzygnięciu bitwy zdecydowało nadejście czołowych oddziałów 17. DP. Zajęcie Przasnysza przez Polaków skomplikowało i tak trudne położenie 4. Armii sowieckiej. Walki żołnierzy polskich pod Przasnyszem zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic w II RP i po 1990 r - "PRZASNYSZ 21 - 22 VIII 1920".

Inscenizacja bitwy pod Przasnyszem, którą uświetniły znakomite efekty pirotechniczne zapewnione przez Pawła Gajewskiego, była zwieńczeniem obchodów 100. rocznicy powstania harcerstwa na Ziemi Przasnyskiej.

Jubileusz stał się myślą przewodnią tegorocznego pikniku w Chojnowie, podczas którego podkreślano rolę harcerzy w walce o niepodległą Polskę. W otoczeniu pikniku zorganizowane były dodatkowe atrakcje: uroczysty apel przy grobie Żołnierzy 21. p. p. „Dzieci Warszawy”, rajd szlakiem walk wrześniowych 1939 na Ziemi Przasnyskiej, rajd skauta, koncert, ognisko harcerskie, prezentacje i konkursy dioram, wystawy, uroczystość wręczenia sztandaru, degustacja żołnierskiego i harcerskiego kotła oraz szereg innych atrakcji. Gospodarzem obchodów był wójt gminy Czernice Borowe, zaś głównym organizatorem Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej wraz z partnerami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki