MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Informują i pomagają

(mb)
Gminne Centrum Informacji w Zarębach Kościelnych w komplecie
Gminne Centrum Informacji w Zarębach Kościelnych w komplecie
W zarębskim centrum można wypełnić wniosek o dopłatę bezpośrednią, można też... posurfować w internecie. Gminne Centrum Informacji w Zarębach Kościelnych działa od połowy stycznia. Zajmuje trzy pokoje w gminnej bibliotece, na piętrze budynku ośrodka zdrowia.

Gminne Centrum Informacji w Zarębach Kościelnych w komplecie

Na początku był dobrze umotywowany wniosek Urzędu Gminy złożony do Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
- W grudniu otrzymaliśmy 46 tys. zł na zakup sprzętu - mówi Bogumiła Knajp, pracownica biblioteki, a od stycznia lider Gminnego Centrum Kultury. - Kupiliśmy meble i sprzęt dla 6 stanowisk komputerowych, faks, kserokopiarkę, dwie drukarki laserowe, jedną atramentową oraz skaner.
W Centrum, oprócz B. Knajp, pracuje troje młodych absolwentów z Zarąb Kościelnych. Maciej Ogonowski jest po licencjacie na wydziale informatyki Uniwersytetu w Białymstoku, Maciej Raźniak to absolwent technikum elektronicznego w Ostrowi Mazowieckiej i zaoczny student informatyki na Politechnice Białostockiej, a Edyta Grodzka jest magistrem pedagogiki po Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku. Panowie są w Centrum na stażach absolwenckich, a E. Grodzka pracuje tu w ramach prac interwencyjnych. Mają na razie umowy na pół roku, ale Centrum - zgodnie z założeniami - działać ma przez rok. Potem też będzie działać, tylko w nieco innej formie.
Obecnie do Centrum można zajść każdego dnia od siódmej rano do dwudziestej pierwszej wieczorem. Czasem przychodzą bezrobotni z pytaniem o pracę, albo prośbą o napisanie im CV czy listu motywacyjnego. Niebawem odbędzie się w Centrum szkolenie na temat zachowania się podczas rozmów kwalifikacyjnych z pracodawcą. Bezrobotnych uczy się także podstaw obsługi komputera.
W Centrum zjawia się coraz więcej rolników, którzy mogą liczyć na bezpłatną pomoc w wypełnieniu wniosku o wpis gospodarstwa do ewidencji, a także wniosku o dopłaty bezpośrednie. Wszyscy pracownicy GCI są przeszkoleni i zrobią to na pewno prawidłowo.
- Nasza gmina jest wiejska, więc głównie służymy rolnikom - mówi Bogumiła Knajp.
Sporą grupę odwiedzających Centrum stanowią dzieci i młodzież, która przychodzi, aby posurfować sobie w internecie. Ponieważ GCI korzysta tylko ze 100-godzinnego pakietu internetowego (TP SA nie znalazła tu możliwości założenia stałego łącza), więc za korzystanie z internetu trzeba płacić 4 zł za godzinę. Płaci się także za inne usługi, np. 30 gr kosztuje skserowanie kartki A-4. Bezrobotni jednak nie płacą za nic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki