Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znowu drożej? Znamy komunikat Głównego Urzędu Statystycznego

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Inflacja znowu w górę. Many nowe dane GUS.
Inflacja znowu w górę. Many nowe dane GUS. 123rf.com
Inflacja w maju osiągnęła poziom zbliżony do prognoz ekonomistów. GUS poinformował, że ceny wzrosły o 13,9 proc. „Wstępny odczyt inflacji jest niższy niż oczekiwania rynkowe, które wskazywały na przekroczenie 14 proc. Co nie zmienia jednak faktu, że w ciągu roku średnio musimy zapłacić w sklepach więcej o 13,5 proc. Z kolei w ciągu miesiąca wzrost cen produktów spożywczych sięgnął 1,3 proc. ” – skomentował Mariusza Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. Jak bardzo wzrosła inflacja w stosunku do poprzedniego miesiąca? Czy to koniec wzrostów? Dane o czerwcowej inflacji poznamy wkrótce. Ekspert: „Za miesiąc będzie jeszcze gorzej”

Inflacja w maju – GUS podał dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 13,9 proc. (wskaźnik cen 113,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,7 proc. (wskaźnik cen 101,7) – komunikat GUS.

Ceny warzyw w Polsce w czerwcu. Ile płacimy za pomidory, ogórki?Ceny warzyw w Polsce w czerwcu. Ile płacimy za pomidory, ogórki?

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w maju 2022 r. ceny nośników energii wzrosły w porównaniu do maja 2021 r. o 31,4 proc.

Co przyczyniło się do wzrostu inflacji?

Poziom inflacji jest w dużym stopniu spowodowany wzrostami cen żywności i cen paliw. Jak wskazuje analityczka PKO BP, Marta Petka-Zagajewska ten trend wynika zarówno z obaw o dostępność żywności na skutek wojny, jak i z niesprzyjających warunków pogodowych, a także ze wzrostu kosztów przetworzenia żywności, co podbija inflację o około 0,7 pkt. proc.

Czy to koniec galopujących cen? Ekspert: „Za miesiąc będzie jeszcze gorzej”

– Koniunktura będzie niechybnie ulegać pogorszeniu, ale jej potężny impet w momencie wybuchu wojny można porównać do bufora bezpieczeństwa – komentuje Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl. W odczytach dynamiki cen dopiero w III kw. br. będzie można oczekiwać spadku, niestety bardzo powolnego.

Dopiero gdy inflacja osiągnie szczyt, możliwe, że nawet ponad pułapem 15 proc. r/r, będzie można ogłosić koniec cyklu podwyżek stóp procentowych. Oznacza to, że przed nami jeszcze 3-4 podwyżki, a ich finał nie nastąpi wcześniej niż we wrześniu.

Jak zauważa ekspert Konfederacji Lewiatan, ekonomista Mariusz Zielonka, działania NBP i RPP w walce z inflacją nie przynoszą rezultatów, choć trzeba odnotować zmianę narracji banku centralnego, który po wyborze nowego, starego prezesa, zaczął krytycznie i otwarcie odnosić się do proinflacyjnych pomysłów rządu.

Skąd wzięła się inflacja? Polska powyżej unijnej średniej

Według ekspertów rekordowe wartości wskaźników inflacji – nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – mają swoje źródła w dwóch wydarzeniach.:

  • pandemia koronawirusa,
  • napaść Rosji na Ukrainę.

Najpierw pandemia sparaliżowała globalną gospodarkę. By ratować firmy przed bankructwem i podtrzymywać popyt konsumencki, banki centralne lawinowo obniżały stopy procentowe, gwarantując konsumentom dostęp do tzw. taniego pieniądza. Sprawiło to, że zdewaluowała się jego wartość. Sytuacja nie była jednak jeszcze alarmująca.

Po zniesieniu pandemicznych restrykcji banki centralne zaczęły wycofywać się z kryzysowej polityki finansowej i zapowiadały podwyżki stóp procentowych. Niestety, 24 lutego Rosja rozpętała wojnę na Ukrainie.

Po stronie napadniętego państwa stanęła Unia Europejska i Stany Zjednoczone, nakładając sankcje na Rosję, wielkiego eksportera surowców energetycznych, m.in. węgla, ropy i gazu. Gwałtownie drożejące paliwa napędziły dynamikę cen tak, że w wielu krajach przekroczyła ona barierę 10 proc.

– W Polsce inflacja przekracza unijną średnią i nie bez znaczenia jest sytuacja wewnętrzna. Skuteczność podwyżek stóp procentowych spada przez politykę fiskalną polskiego rządu. Obniżki podatków, wzrost wydatków budżetowych, ale także programy wsparcia kredytobiorców – to wszystko sprawia, że potrzebne będą jeszcze mocniejsze i bardziej zdecydowane działania banku centralnego – szacuje analityk Cinkciarz.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Znowu drożej? Znamy komunikat Głównego Urzędu Statystycznego - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki