Implanty stomatologiczne - najnowocześniejsza metoda uzupełniania ubytków zębowych

Materiał Partnera Zewnętrznego
Implanty stomatologiczne nie bez powodu uważane są za największe osiągnięcie współczesnej stomatologii. Są nie tylko najnowocześniejszą, ale też najdoskonalszą i najbardziej naturalną metodą uzupełniania ubytków zębowych. Wprowadzenie na rynek implantów zębowych zrewolucjonizowało stomatologię i pozwoliło zastąpić wywołujące dyskomfort i będące nie w pełni satysfakcjonującym rozwiązaniem ruchome protezy.

Dość jednoznacznie kojarzymy luki w uzębieniu z estetyką uśmiechu, a raczej jej brakiem. Tymczasem okazuje się, że to nie jedyny problem, z jakim borykają się pacjenci, u których występują braki w uzębieniu, bowiem nawet strata jednego zęba jest odczuwalna dla całej jamy ustnej. W wyniku utraty pojedynczego lub kilku zębów zmieniają się nie tylko warunki żucia, ale też rysy twarzy – policzki zapadają się, gdyż dochodzi do utraty tkanki kostnej, na której osadzony był ząb. Wśród skutków utraty zębów wymienia się także przesunięcie się sąsiadujących zębów, nieprawidłowości zgryzu lub trudności w przeżuwaniu pokarmów (a więc i zaburzenie pracy układu pokarmowego). Implanty są jedynym rozwiązaniem, które w pełni zapobiega powikłaniom wynikającym z utraty pojedynczego lub kilku zębów.

Implanty stomatologiczne – co to jest?
Początki implantów zębowych sięgają lat 50. ubiegłego stulecia. Ich wynalezienie, podobnie jak wiele innych ważnych dla ludzkości odkryć, jest dziełem przypadku. Otóż Per-Ingvar Branemark, pochodzący ze Szwecji ortopeda i chirurg, przeprowadzał analizę przepływu krwi w obrębie tkanki kostnej. Po zamontowaniu w kości metalowego wziernika odkrył, że wraz z upływem czasu komórki kostne przyrastają do metalu. Właśnie to odkrycie dało początek implantologii stomatologicznej, jaką współcześnie znamy.

Implantami stomatologicznymi nazywamy niewielkie, najczęściej tytanowe wkręty, które umieszczone na stałe w kości żuchwy bądź szczęki zastępują naturalny, utracony w wyniku urazu czy choroby korzeń zęba. Implanty stanowią filar dla prac protetycznych, takich jak korony, mosty lub protezy.

Zabieg implantacji przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. Istnieje możliwość wykonania zabiegu w pełnej narkozie, co praktykuje się w przypadku szczególnie wrażliwych pacjentów. Zabieg polega na osadzeniu implantu poprzez nawiercenie niewielkich otworów w kości. Całość procedury trwa ok. 1 godzinę, a zalecenia po zabiegu implantacji są podobne, jak po ekstrakcji zęba – unikać gorących napoi i pokarmów, nie stosować płukanki do ust w pierwszym dniu i ostrożnie szczotkować zęby. Należy bezwzględnie powstrzymać się od palenia papierosów i spożywania alkoholu w okresie gojenia się rany.

Dlaczego warto zdecydować się na implanty?
Jeden implant to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, nic więc dziwnego, że pacjenci wahają się przed podjęciem decyzji. Należy jednak uświadomić sobie, że to inwestycja jednorazowa, co najmniej na kilkanaście lat. Wielu stomatologów przyznaje, iż właściwie wprowadzone i utrzymywane w higienie implanty mogą służyć nawet całe życie. I tutaj właśnie dochodzimy do wyliczania zalet implantów, gdyż ich trwałość jest jednym z największych atutów. Implanty stomatologiczne są wytrzymałe, a pacjenci, którzy mają je osadzone w kości, przyznają, że niczym nie różnią się od stałych zębów. Charakteryzuje je taki sam wygląd i funkcjonalność, jak naturalne uzębienie.

Implanty zębowe można finansować kredytem, w takim wypadku miesięczny koszt może wynieść zaledwie kilkaset złotych w zależności od zakresu zabiegu.

Implanty zębowe znacząco poprawiają komfort życia. Nie tylko wypełniają nieestetycznie wyglądającą przestrzeń między zębami, ale też zapobiegają wszystkim komplikacjom wynikającym z utraty zębów, o jakich wspomniano na początku – zanikowi tkanki kostnej czy rozchwianiu sąsiadujących zębów. W przeciwieństwie do tradycyjnych protez implanty nie przemieszczają się w czasie jedzenia czy mówienia, przez co zapewniają duży komfort użytkowania. Co ważne – są bezpieczne dla organizmu, gdyż dobrej jakości implanty zostały wykonane z czystego tytanu, który jest materiałem biokompatybilnym.

Dodaj ogłoszenie