Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Immunitety pod Sejm

(jp)
Wnioski o uchylenie immunitetów posłów okręgu ostrołęcko-siedleckiego Stanisława Kurpiewskiego (SLD) i Zbigniewa Deptuły (PSL) trafiły już do marszałka Sejmu.

We wtorek 27 kwietnia na biurku marszałka Sejmu znalazły się dwa wnioski ministra sprawiedliwości - prokuratora generalnego, by Sejm uchylił immunitety dwóm posłom z okręgu siedlecko-ostrołęckiego. Jak dowiedzieliśmy się w centrum prasowym Sejmu, wnioskami w pierwszej kolejności zajmie się komisja regulaminowa i spraw poselskich. Dopiero potem trafią one na plenarne posiedzenie Sejmu.
Słowem immunitet określana jest prawna nietykalność niektórych osób. Oprócz posłów przywilej ten przysługuje np. sędziom sądów powszechnych. Uchylenie immunitetu nie oznacza, że posła pozbawia się mandatu. Jest on nadal posłem, tyle że traci przywilej nietykalności i może odpowiadać w sprawie karnej jak każdy obywatel.
Przypomnijmy, posłom Kurpiewskiemu i Deptule chce postawić zarzuty Prokuratura Okręgowa w Płocku prowadząca śledztwo w sprawie Ostrołęckiego Ruchu Wspierania Przedsiębiorczości.
Według prokuratury posłowie wyłudzali, bądź pomogli w wyłudzeniu publicznych pieniędzy, które przeznaczone były na szkolenia dla bezrobotnych, przedsiębiorców i tworzenie nowych miejsc pracy w małych firmach.
Zdaniem płockiej prokuratury Stanisław Kurpiewski (członek-założyciel ORWP) prowadząc fikcyjne szkolenia dla przedsiębiorców, wyłudził z Polskiej Fundacji Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw ok. 125 tys. zł.
Posłowi Deptule prokuratura zamierza postawić również zarzut wyłudzenia, tyle że 2,1 tys. zł. Nic więcej nie wiadomo na temat zarzutów, które prokuratura planuje postawić obu posłom.
- Nie chcielibyśmy zbyt szczegółowo ich demonstrować, bo prokuratura dopiero zamierza je posłom przedstawić - powiedział nam prokurator krajowy Karol Napierski. - Mogę powiedzieć tylko tyle, że w zakresie działalności ORWP doszło do szeregu nadużyć polegających na fikcyjnym poświadczeniu uczestnictwa różnych osób w różnego rodzaju przedsięwzięciach, na podstawie czego wypłacono nienależne kwoty różnym osobom i instytucjom.
Teraz ruch należy do Sejmu. Posłowie mogą sami zrezygnować z immunitetów, albo Sejm może im je odebrać. Możliwe jest też, że Sejm nie zgodzi się na odebranie posłom przywileju nietykalności.
Jeżeli posłom będą postawione zarzuty, to będą oni mieli prawo do złożenia swoich wniosków dowodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki