Ile wydamy na święta Bożego Narodzenia 2020? Tym razem będzie dużo oszczędniej

OPRAC.:
Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
W tym roku na Święta Bożego Narodzenia zdecydowanie najbardziej pożądanym prezentem (do 200 zł) są pieniądze lub bony na zakupy i to bez względu na płeć czy wiek - wynika z badania Providenta
W tym roku na Święta Bożego Narodzenia zdecydowanie najbardziej pożądanym prezentem (do 200 zł) są pieniądze lub bony na zakupy i to bez względu na płeć czy wiek - wynika z badania Providenta Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Do Świąt Bożego Narodzenia zostały niecałe dwa miesiące, ale na początku listopada często zaczynamy robić pierwsze gwiazdkowe plany. Tylko co 10. Polak nie wie jeszcze z czego sfinansuje świątecznie wydatki. Pewne jest natomiast, że w porównaniu z ubiegłorocznymi świętami, te będą dużo oszczędniejsze... - wynika z Barometru Providenta.

Ze względu na pandemię, nie do końca wiemy, jak będą wyglądać tegoroczne Święta Bożego Narodzenia. Jednak nie przeszkadza nam to w planowaniu budżetu na ten cel. Provident, w ramach cyklicznego badania Barometr Providenta, zapytał Polaków o ich gwiazdkowe wydatki i oczekiwane podarki. Wyniki? W tym roku jesteśmy większymi pesymistami w kwestii prezentów.

W 2020 r. badani Polacy planują przeznaczyć na organizację świąt Bożego Narodzenia średnio 744,39 zł

To kwota znacząco niższa w porównaniu z zeszłorocznymi wydatkami - w 2019 r. przekraczały 1700 zł.

Zobacz też wideo - Londyn gotowy na Święta. Na Oxford Street odpalono świąteczne dekoracje

- W tamtym roku optymistyczniej podchodziliśmy do naszych finansów i planowaliśmy wyjątkowo kosztowną gwiazdkę – podkreśla Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska. – Pandemia koronawirusa sprawiła, że w tym roku zamierzamy zacisnąć pasa. Dodatkowo zdajemy sobie sprawę z tego, że być może będziemy zmuszeni zrezygnować z pewnych tradycji, które teraz nie są możliwe ze względu na obostrzenia sanitarne np. ze spotkań w dużym gronie.

Kto planuje wydać na święta najwięcej

Podobnie jak w poprzednich latach, badania pokazały, że to mężczyźni przewidują wyższe wydatki na organizację świąt. W tym roku średnia kwota deklarowana przez mężczyzn to 763,54 zł. Kobiety są nieco ostrożniejsze w deklaracjach i wspominały średnio o kwocie ok. 727 zł.

Przeczytaj również...

Najwyższą sumę na gwiazdkę chcą przeznaczyć osoby w wieku 35-49 lat – ich planowany przeciętny budżet nieznacznie przekracza 800 zł. Na drugim biegunie są najmłodsi badani, którzy średnio chcą wydać niecałe 600 zł.

- Nasze wydatki świąteczne w największym stopniu zależą od wieku. Najmłodsi mają mniej obowiązków związanych z przygotowaniem świąt i ich koszty często ograniczają się tylko do prezentów dla najbliższej rodziny. Dodatkowo wobec studentów często stosowana jest taryfa ulgowa i nikt nie spodziewa się od nich drogich podarunków – zauważa Karolina Łuczak. – Natomiast trzydziesto- i czterdziestolatkowie to często gospodarze świątecznych spotkań, mają także najliczniejsze grono do obdarowania.

Jak chcemy sfinansować świąteczne wydatki

Większość - bo aż 62 proc. chce sfinansować tegoroczną Gwiazdkę z bieżących dochodów tj. z pensji, emerytury czy alimentów. Co 3. respondent zamierza skorzystać ze gromadzonych oszczędności. Jest to szczególnie popularne wśród młodych badanych, którzy często nie mają jeszcze stabilnego źródła dochodu. Wśród osób do 24 roku życia, ponad połowa zamierza sięgnąć do zaskórniaków.

Przeczytaj też...

Prezenty pod choinką spodziewa się znaleźć 62 proc. respondentów – ale tylko 22 proc. z nich jest tego pewnych. To dużo mniejszy odsetek niż w poprzednich latach – w dwóch ostatnich edycjach badania na Mikołaja czekało ok. 80 proc. badanych.

- Jeśli spojrzeć na odpowiedzi na to pytanie pod względem grup wiekowych, możemy zauważyć odwrotną tendencję niż w przypadku wydatków. Najmłodsi, którzy wydają najmniej, najczęściej oczekują prezentów. Natomiast osoby w wieku 35-49 lat, które są najmocniej obciążone kosztami, najrzadziej liczą na podarek – podkreśla Łuczak.

Większymi optymistkami w kwestii prezentów są kobiety (63,7 proc. kobiet spodziewa się otrzymać prezent, wobec 60,0 proc. mężczyzn). Jednocześnie, to właśnie kobiety częściej niż mężczyźni wskazywały zdecydowanie, że nie spodziewają się prezentów (15,3 proc. kobiet vs. 6,6 proc. mężczyzn).

Powspominajmy - Tak było w zeszłym roku w święta na Starym Rynku w Bydgoszczy

Dla tych, którzy chociaż na chwilę odeszli od świątecznego stołu, czekają atrakcje m.in. na Starym Rynku w Bydgoszczy. Można zajrzeć np. do szopki. Znajduje się w niej 13 figur. To przede wszystkim Święta Rodzina, aniołowie i Trzej Królowie. Postacie zostały wykonane przez młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych. Nie tylko żłóbek stanowi atrakcję. Nawet karetą od święta można było się przejechać. Humory dopisują, tylko wiatr przeszkadza.

Święta Bożego Narodzenia na Starym Rynku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Pod choinką czekamy na pieniądze

W tym roku zdecydowanie najbardziej pożądanym prezentem (do 200 zł) są pieniądze lub bony na zakupy i to bez względu na płeć czy wiek. Choć odpowiedź tę nieznacznie częściej wskazywały kobiety (28,6 proc.), niż mężczyźni (24,2 proc.) to w obu grupach była najpopularniejsza. Kobiety częściej wskazywały również na kosmetyki, perfumy (21,5 proc. kobiet vs. 14,4 proc. mężczyzn), biżuterię (12,4 proc. kobiet vs 3,2 proc. mężczyzn) oraz bieliznę (5,8 proc. kobiet vs. 4,2 proc. mężczyzn). Mężczyźni z kolei częściej wybierali odzież (13,6 proc. mężczyzn vs. 11,9 proc. kobiet) i elektronikę (16,1 proc. mężczyzn vs. 5,2 proc. kobiet).

- W poprzednich latach chętniej wskazywaliśmy bardziej osobiste i wyszukane prezenty, jednak w tym roku zdecydowanie rządzą pieniądze. Może mieć na to wpływ epidemia i związane z nią trudności finansowe. Bardziej niż wymarzony sprzęt czy perfumy, wolimy dostać pieniądze, które możemy przeznaczyć na bardziej potrzebne artykuły lub odłożyć – zauważa rzeczniczka Providenta.

Wideo

Materiał oryginalny: Ile wydamy na święta Bożego Narodzenia 2020? Tym razem będzie dużo oszczędniej - Gazeta Pomorska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Przez cały rok oszczędzam pieniądze, żeby na święta kupić porządne prezenty dla bliskich. Żonce sprawię automatyczną Roombę, a dzieciakom konsolę z zestawem gier. Myślę, że się ucieszą, bo wspominali, że właśnie to by chcieli.

G
Gość

Tylko ignoranci obchodzą święta i dobrowolnie płacą za odstawianie tej pełnej hipokryzji szopki. Należy współczuć i zalecić leczenie. Swoim zachowaniem wspomagacie religię, kościół (twory wymyślone przez człowieka nie przez boga) z całym jego bestialstwem i obłudą. Dokładacie swoje srebrniki do interesu, który całą swoją historią zaprzecza temu co głosi. Każdy, kto nie jest analfabetą, a wyznaje religię, jest głupkiem.

Dodaj ogłoszenie