MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile w Ostrołęce kosztuje AC na ulubione samochody złodziei?

Robert Majkowski
sxc.hu
Volkswagen golf, passat i audi A4 były najczęściej kradzionymi w Polsce samochodami w 2013 r. Ile trzeba zapłacić w Ostrołęce za ubezpieczenie AC, które chroni przed działaniem złodziei?

Aż 21 proc. z 15 593 ukradzionych w 2013 r. samochodów stanowiły trzy "ulubione" modele złodziei. Niechlubnym numerem jeden w policyjnych statystykach jest od lat pozostający w czołówce volkswagen golf (991 kradzieży), tuż za nim znalazł się volkswagen passat (681), zaś trzecim najczęściej traconym samochodem osobowym był przed rokiem inny niemiecki pojazd - audi A4 (677).

Przed skutkami działania przestępców chroni właścicieli aut ubezpieczenie autocasco (AC). Wciąż jednak niewielu kierowców korzysta z tego rodzaju ochrony. Statystycznie, według danych Komisji Nadzoru Finansowego, na czterech posiadaczy obowiązkowego OC przypada tylko jeden z polisą AC.

- Dla właścicieli samochodów "popularnych" wśród złodziei podstawową wartością polisy AC jest właśnie jej antykradzieżowy charakter. Kierowca, który padł ofiarą przestępcy może zgłosić się do ubezpieczyciela po odszkodowanie za utracony pojazd, a otrzymaną kwotę przeznaczyć na zakup nowego auta. Wielu kierowców żyje jednak w przeświadczeniu, że dobrowolna polisa jest zbyt droga i rezygnuje z jej zakupu. Można natomiast kupić dobrą i tanią polisę AC, trzeba tylko poszukać i porównać oferty różnych ubezpieczycieli, dzięki czemu może okazać się, że w ten sposób uda się zaoszczędzić kilkaset złotych -wyjaśnia Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Ostrołęcka cena za autocasco

Ile zatem dokładnie kosztuje AC na najczęściej kradzione samochody? W odpowiedzi na to pytanie pomaga przygotowane przez multiagencję CUK Ubezpieczenia zestawienie cen ubezpieczeń o takim samym zakresie ochrony - wariant serwisowy, bez udziału własnego i z wykupioną amortyzacją - na każdy z trzech pojazdów. Na potrzeby wyliczeń przyjęto założenie, że kierowcą jest 35-latek z Ostrołęki*, posiadacz prawo jazdy od 10 lat, który od 4 lat kupuje AC (do tej pory nie miał żadnych szkód), a samochód parkuje w podziemnym garażu.

Jeśli kierowca z powyższego opisu, kieruje volkswagenem golfem V z 2007 r. i dobrze poszuka, to za AC, zapłaci od 1105 zł w jednym z towarzystw, natomiast u innego ubezpieczyciela dostanie ofertę sięgającą nawet 1605 zł, czyli równo o 500 zł droższą. Różnice pomiędzy najtańszymi a najdroższymi polisami są jeszcze bardziej widoczne na przykładzie dwóch pozostałych pojazdów.

Składki za ubezpieczenie volkswagena passata z 2010 r. zaczynają się w Ostrołęce od 1727 zł, a kończą na 2927 zł. Z kolei na audi A4 z 2007 r. można w tym mieście kupić polisę AC o tym samym zakresie ochrony w przedziale cenowym od 1685 do 2920 zł. Łatwo obliczyć, że wybór tańszej polisy to odpowiednio 1200 i 1235 zł oszczędności.

Liczy się zakres ochrony, nie tylko cena

Zakres ochrony nie ogranicza się tylko do wypłaty odszkodowania w przypadku kradzieży. Polisa daje właścicielowi także ochronę przed skutkami całkowitego lub częściowego uszkodzenia jego pojazdu, gdy szkoda powstała z jego winy. W ramach AC można naprawić uszkodzenia powstałe w wyniku zderzenia się pojazdów, a także dewastacji lub zniszczenia go przez osoby trzecie, pożar czy wichurę.

W skład ubezpieczenia zazwyczaj wchodzi również assistance, które gwarantuje m.in. holowanie po wypadku czy awarii, pomoc w uruchomieniu silnika, gdy zamarzły zamki w drzwiach lub rozładował się akumulator. AC kupuje się w jednym z dwóch wariantów: serwisowym (bezgotówkowe rozliczenie, naprawa w warsztacie) lub kosztorysowym (naprawa za otrzymane pieniądze).

- Kierowcy powinni wiedzieć, że o ile przy zakupie obowiązkowego OC liczy się przede wszystkim cena, bo ochrona jest zawsze taka sama we wszystkich towarzystwach, o tyle w przypadku AC należy upewnić się, czy zakres ochrony u wybranego ubezpieczyciela na pewno odpowiada ich indywidualnym potrzebom- mówi Przemysław Grabowski z CUK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki