Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Powiatowe Forum Oświaty. Rozmawiano o pedagogice pamięci

MU
W forum uczestniczyło kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli ze szkół powiatu ostrowskiego
II Powiatowe Forum Oświaty. Rozmawiano o pedagogice pamięci
MU

(fot. MU)

Ubiegłoroczne, pierwsze Powiatowe Forum Oświaty w Zespole Szkół nr 1 odbyło się pod hasłem "Patron szkoły, jako jedna z form realizacji Szkolnego Programu Wychowawczego". W tym roku, organizatorzy skupili się kształtowaniu postaw obywatelskich i edukacji historycznej, dlatego tematem forum była "Pedagogika pamięci".

Konferencja odbyła się w czwartek, 11 października, po raz kolejny w "Rubinku". Po powitaniu gości przez gospodarza, dyrektora Grzegorza Jasionowskiego, głos zabrał starosta ostrowski, Zbigniew Kamiński, który oficjalnie otworzył konferencję i przypomniał, że formą pielęgnowania przez nas pamięci jest również posadzenie kilkudziesięciu dębów na terenie całego powiatu dla upamiętnienia ofiar mordu w Katyniu. Następnie wicestarosta Jerzy Bauer wyjaśnił znaczenie tematu konferencji i głos oddano zaproszonym wykładowcom.

Jako pierwszy wystąpił poseł na Sejm, prof. Ryszard Terlecki. Zwrócił on uwagę na funkcjonowanie polityki pamięci, czyli, jak mówił profesor, "pedagogiki pamięci w wydaniu państwa".

- Ta pedagogika historyczna, polityka pamięci ma ogromny wpływ na nasze poczucie obecności w miejscu, w którym żyjemy, nasze przywiązanie do ojczyzny, patriotyzm - mówił prof. Terlecki. - To jest wybranie z naszej przeszłości, doświadczeń, historii, tradycji tego, co sprawia że mamy poczucie przywiązania do Polski.

Następnie, Andrzej Mierzwiński mówił o ogólnopolskim programie "Katyń… ocalić od zapomnienia" i ofiarach zbrodni katyńskiej na ziemi ostrowskiej, a Waldemar Bartosik, dyrektor LO im. M. Kopernika w Ostrowi, o tematyce historycznej w projektach edukacyjnych gimnazjalistów. Adam Jabłonka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kalinowie, mówił o współpracy ze Związkiem Sybiraków, jako formie edukacji historycznej i obywatelskiej (szkoła w Kalinowie od siedmiu lat nosi imię Zesłańców Syberyjskich). Głos zabrał także Jacek Pawłowicz z Instytutu Pamięci Narodowej, który przedstawił bogatą ofertę edukacyjną IPN-u, a Wojciech Hadała, nauczyciel historii z Zespołu Szkół w Małkini mówił o projekcie, jako sprawdzonej formie pracy z młodzieżą. Ostatnim prelegentem był Damian Jasko, nauczyciel historii w Gminnym Gimnazjum w Andrzejewie, który opowiedział o obchodach rocznicowych bitwy pod Andrzejewem.

Odbyły się też warsztaty, podczas których omawiano zagadnienia związane konferencją.

- Przesłanką naszej konferencji są sprawy wychowawcze - mówił podsumowując spotkanie wicestarosta Jerzy Bauer. - W tym roku jest to historia, formy nauczania, obywatelskość, nasz nauczycielski wpływ na kształtowanie postaw. Jednym z celów konferencji jest zachęcenie państwa do tego, byśmy wspólnie stworzyli kalendarz imprez, może w formie internetowej, aby informował o wydarzeniach, które odbywają się na terenie naszego powiatu. Jest to jednocześnie promocja dla poszczególnych środowisk i szkół, jak i dla lokalnych towarzystw. Dzieje się wiele rzeczy, o których my nie wiemy, a może powinniśmy je rozpropagować. Zapraszam państwa do zgłaszania propozycji, pomysłów do inicjowania spotkań.

Konferencji towarzyszyła wystawa publikacji Biblioteki Pedagogicznej w Ostrowi, wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pn. "Zwyczajny resort". Ludzie i metody "bezpieki" 1944-1956 oraz stoisko wydawnictw IPN z możliwością nabycia publikacji.

Organizatorem konferencji było starostwo powiatowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki