Zofia Nakielska-Cremers przyszła do naszej redakcji z konkretnym planem uroczystości.
- Najpierw, o godz. 11.00, spotkamy się w sanktuarium św. Antoniego, potem pójdziemy do fary, a na cmentarzu złożymy kwiaty i postawimy znicze na grobach dawnych uczniów i nauczycieli naszej szkoły. A na końcu spotkamy się w naszej ukochanej szkole - opowiada absolwentka z rocznika 1968. Z entuzjazmem i energią. I wiarą, że to przedsięwzięcie się powiedzie, bo to przecież początek żmudnej ścieżki, którą pokonać musi każdy organizator wydarzenia.
Zofia Nakielska-Cremers już dziś zaprasza do współpracy ludzi, którzy uczyli się w LO (zofianc@gmail.com). Szuka też wsparcia w samorządowcach.
- Jeszcze przed wyborami samorządowymi, wsparcie dla tej inicjatywy zadeklarował były prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski. Po wyborach byłam u nowego prezydenta Łukasza Kulika. Dość długo czekam już na jakąkolwiek odpowiedź od niego - mówi. - Odesłał mnie do wydziału promocji, ale tam sprawa utknęła.
Zofia Nakielska-Cremers (ur. w Nakłach, pow. ostrołęcki) to socjolog, pedagog, tłumaczka i dziennikarka. Mieszka w Warszawie. Z Ostrołęki wyjechała tuż po maturze. Pracowała w Polskiej Akademii Nauk, zajmowała się problematyką nierówności społecznych w biurach marszałków Sejmu, prowadziła badania nad uczniami wybitnie zdolnymi: w Polsce, ale też w Holandii i Rosji. Autorka kilku książek naukowych (głównie o problematyce oświatowej, zatrudnienia, finansów, nierówności społecznych), a także licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych, opublikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych. Redagowała również książki i artykuły innych autorów.
Bardzo chciałabym napisać monografię II Liceum Ogólnokształcącego oraz Słownik absolwentów i nauczycieli szkoły
- mówi.