JacK
AP/EASTNEWS
Iga Świątek rozpoczęła Wimbledon od swojego 36. z rzędu zwycięstwa. W swoim pierwszym meczu na kortach trawiastych pokonała chorwacką kwalifikantkę z 252. miejsca w rankingu WTA, Janę Fett 6:0, 6:3.

Dla obu tenisistek był to debiut na Korcie Centralnym, który w tym roku obchodzi akurat 100-lecie istnienia w obecnym miejscu All England Lawn Tennis Club. Publiczność, jak na wczesną porę rozgrywania meczu, dopisała, chcąc obejrzeć w akcji najlepszą obecnie tenisistkę na świecie.

Iga rozpoczęła od przegranej pierwszej piłki. Potem popełniła błąd kroków przy serwisie, ale od stanu 30-30 udało jej się wygrać dwie piłki i pierwszego gema. W drugim przełamała Chorwatkę i po 8. minutach prowadziła 2:0. W trzecim gemie wiatr przeszkadzał Polce, lecz przy stanie 40-40 odskoczyła na 3:0. Czwarty gem i drugie przełamanie. Przy swoim podaniu ponownie miała problemy z serwisem, ale Fett przy stanie 40-40 dwa razy źle returnowała i po 23. minutach Iga prowadziła już 5:0. W szóstym gemie Jana miała dwie szanse na wygranie, ale najpierw przelobowała na aut, a następnie popełniła podwójny błąd serwisowy. Turniejowa „jedynka” zakończyła partię trzecią piłką setową. Był to 17. set Igi wygrany do zera w bieżącym sezonie.

W drugim secie Iga niespodziewanie oddała na sucho swoje pierwsze podanie. W kolejnym gemie wykorzystała break pointa powrotnego. Natomiast w trzecim gemie znów górą była tenisistka z Zagrzebia, która dokonała drugiego przełamania i w następnym poszła za ciosem wychodząc na sucho na prowadzenie 3:1. W piątym gemie raszynianka obroniła aż pięć break pointów i zmniejszyła dystans do Chorwatki. W następnym wyrównała stan seta przełamaniem powrotnym. Mimo słabiej funkcjonującym w tej partii serwisie i returnie naszej najlepszej tenisistki udało jej się jednak wyciągnąć do stanu 4:3. Przy kolejnym podaniu Fett nasza „maszyna z Raszyna” weszła na swój wysoki poziom i przełamała drugiego gema w secie. Po godzinie i 14 minutach doprowadziła do swojego 36. zwycięstwa z rzędu.

Kolejną przeciwniczką Świątek w drugiej rundzie turnieju będzie Holenderka Lesley Pattinama Kerkhove (138. WTA), która pokonała 226. w rankingu Brytyjkę Sonay Kartal 6:4, 3:6, 6:1.