Iga Świątek w II rundzie Australian Open, łatwo pokonała Harriet Dart. Linette, Fręch i Majchrzak ze zmiennym szczęściem

Tomasz Dębek
Iga Świątek
Iga Świątek AP/Associated Press/East News
Mimo nerwowego początku Iga Świątek pewnie pokonała Brytyjkę Harriet Dart 6:3, 6:0 i awansowała do II rundy Australian Open. Swoje mecze wygrali też Magda Linette i Kamil Majchrzak. W I rundzie odpadła za to Magdalena Fręch, która miała pecha w losowaniu.

Rozstawiona z numerem 7 Iga Świątek (WTA 9) była zdecydowaną faworytką w starciu z kwalifikantką Harriet Dart (WTA 123). Nasza najlepsza tenisistka mierzyła się z Brytyjką po raz pierwszy, na początku spotkania nie obyło się bez nerwowych zagrań i błędów. W trzecim gemie 25-latka przełamała nawet serwis Polki i prowadziła 2:1, a chwilę później po własnym serwisie 3:1.

Z czasem wszystko wróciło jednak do normy. Pierwszego seta Świątek wygrała 6:3, a w drugim nie oddała rywalce nawet gema. Ostatecznie rozprawiła się z rywalką w 72 minuty. Później tłumaczyła, że początkowe problemy były spowodowane oślepiającym słońcem.

Kolejną rywalką Świątek będzie Rebecca Peterson (WTA 82). Szwedka pokonała we wtorek 6:2, 6:3 reprezentantkę gospodarzy Darię Saville (WTA 426), szerzej znaną pod panieńskim nazwiskiem Gawriłowa, która przystąpiła do turnieju z dziką kartą.

W II rundzie turnieju w Melbourne wystąpi też Magda Linette (WTA 53). Po długim i emocjonującym meczu 29-latka z Poznania pokonała 6:4, 7:5 Łotyszkę Anastasiję Sevastovą (WTA 71). Kolejną przeszkodą na jej drodze będzie Darja Kasatkina (WTA 23). Dużo trudniejsze zadanie miała Magdalena Fręch (WTA 102), która trafiła w losowaniu na Simonę Halep (WTA 15). Polka nie przestraszyła się utytułowanej rywalki. Walczyła dzielnie, ostatecznie po dwóch setach górą była jednak reprezentantka Rumunii (4:6, 3:6).

Świątek i Linette wyjdą na kort w czwartek nad ranem czasu polskiego. Jeżeli wygrają, w III rundzie zmierzą się ze sobą.

Znakomicie spisał się Kamil Majchrzak (ATP 107), który po raz pierwszy w karierze zagra w II rundzie turnieju wielkoszlemowego. Polak nie miał większych problemów z doświadczonym Andreasem Seppim (ATP 101). 37-letni Włoch postawił się mu dopiero w trzecim secie, wtedy było już jednak za późno. 26-latek z Piotrkowa Trybunalskiego wygrał 6:1, 6:1, 7:5 i w czwartkowym spotkaniu II rundy jego rywalem będzie Australijczyk Alex De Minaur (ATP 42).

Na środę ok. 6.30 zaplanowany jest z kolei mecz Huberta Hurkacza (ATP 11) z Francuzem Adrianem Mannarino (ATP 69). Transmisje z Melbourne na antenach Eurosportu.