Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

House flipping - czym jest i w jaki sposób można na nim zarobić?

Marianna Leśniewicz
House flipping może być opłacalnym sposobem na zarobek, jeśli zadbamy o kilka istotnych kwestii.
House flipping może być opłacalnym sposobem na zarobek, jeśli zadbamy o kilka istotnych kwestii. pixabay.com
Inwestowanie w nieruchomości to ostatnio bardzo zauważalny trend. Alternatywą dla zarabiania na wynajmowaniu mieszkań jest szybki obrót nieruchomością, czyli tzw. house flipping. Polega to na szybkim zakupie mieszkania lub domu poniżej ceny rynkowej, ewentualnym remoncie i sprzedaży z zyskiem.

Pobierz raport serwisu Gratka.pl "Polski rynek nieruchomości"

Mieszkania, w których przeciętny nabywca widzi odrzucającą swoim wyglądem ruinę, wytrawny inwestor dostrzega szansę do zarobienia pieniędzy. Nieruchomości tego typu najczęściej wymagają gruntownego remontu bądź przynajmniej odświeżenia, wysiłek ten zwraca się jednak z nawiązką. Krótki czas trwania inwestycji oraz wysokie stopy zwrotu to tylko niektóre z zalet „flippowania”.

Polowanie na cenowe perełki na rynku nieruchomości

W większych miastach w Polsce, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań, oferty lokali o atrakcyjnej lokalizacji i w korzystnych cenach znikają równie szybko jak się pojawiają. Odnalezienie lukratywnych inwestycji wymaga więc przemyślanego i wielotorowego działania. Jednym ze sposobów jest outsourcing. Zlecenie poszukiwania okazji na portalach ogłoszeniowych pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Dobrym źródłem ofert mieszkaniowych są także licytacje komornicze. Jednakże z uwagi na coraz większe zainteresowanie tego typu wydarzeniami, mieszkania będące przedmiotem licytacji nierzadko sprzedają się znacznie drożej niż te dostępne na rynku.

Doświadczeni inwestorzy nie muszą opierać się na losowym czynniku pojawiania się okazji, każda oferta może stać się bowiem potencjalną szansą na „flip”. Sprzedający znajdują się czasem w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, a ten fakt wykorzystują łowcy okazji, składając im niższe oferty kupna. Perspektywa szybkiej transakcji i zaliczka gotówkowa mogą znacznie wpłynąć na obniżenie ceny i błyskawiczne sfinalizowanie sprzedaży, warunkiem udanej inwestycji jest wcześniejsze nabycie doświadczenia w poszukiwaniu nieruchomości. Istotne jest również posiadanie znacznej ilości wolnej gotówki, którą można przeznaczyć na zadatek oraz na finansowanie zakupu. Co ważne, kredyt hipoteczny może być ograniczeniem w przypadku szybkich transakcji – z punktu widzenia sprzedawcy klient gotówkowy ma zawsze przewagę nad klientem kredytowym.

Znajomość cen na rynku nieruchomości, umiejętność oceny atrakcyjności lokalizacji w perspektywie przyszłego upłynnienia inwestycji oraz podstawowa wiedza z dziedziny budownictwa (szczególnie z zakresu kosztów przeprowadzenia remontu) to kluczowe atrybuty skutecznego “flippera”.

Remont – ważny etap flippingu

Korzystny cenowo zakup nieruchomości to tylko połowa sukcesu, należy jeszcze wyremontować lokal. W zależności od tego, jak zaplanuje się renowację możliwe będzie zwiększenie zysku lub zmniejszenie opłacalności całej inwestycji. Zmiana funkcjonalności mieszkania, np. poprzez przekształcenie z dwu- na trzypokojowe, wyraźnie zwiększa wartość cenową nieruchomości. Zwykle jest to łatwiejsze w starszym budownictwie - wydzielona kuchnię można włączyć do największego pokoju w formie aneksu, tworząc w ten sposób dodatkową sypialnię.

Częstym błędem popełnianym przez początkujących “flipperów” jest przewyższanie oczekiwań potencjalnych nabywców lokalu. Niektórzy inwestorzy mają skłonność do spełniania własnych ambicji i tworzenia zbyt wysokiego standardu w remontowanym mieszkaniu. Warto pamiętać, że celem remontu nie jest zachwyt oglądających, a przystosowanie mieszkania do stanu, który będzie odpowiadał jak najszerszemu gronu odbiorców. Lepiej jest więc w miarę możliwości oszczędzać na wyposażeniu mieszkania i postawić na minimalizm. Nie ma bowiem pewności, czy potencjalny nabywca zdecyduje się zachować istniejący wystrój. Inwestycja w wyposażenie mieszkania, nawet niewielka, jest o tyle istotna, gdyż zdjęcia umeblowanego lokalu wzbudzają większe zainteresowanie kupujących. Przedstawienie potencjału i funkcjonalności przestrzeni może znacznie przyspieszyć finalizację transakcji.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Ile można zarobić na house flippingu?

House flipping może być opłacalnym sposobem na zarobek, jeśli zadbamy o kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych należy zachować zimną krew, warto jest też zadbać o stały dopływ ofert mieszkaniowych oraz współpracować ze sprawdzoną i rzetelną firmą remontową. Eksperci rynku nieruchomości twierdzą, że tani zakup i sprzedaż mieszkania może się zwrócić z dużą nawiązką, zysk może sięgać nawet 20%. Wszystko zależy od pierwotnej ceny zakupu i sprzedaży nieruchomości, kosztów remontu, a także czasu, w którym oferta będzie obecna na rynku.

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz raport Gratki, z którego dowiesz się więcej m.in. na temat tego, czy lepiej przy zakupie wybrać rynek pierwotny, czy wtórny oraz ile można zarobić na wynajmowaniu mieszkań.

Pobierz raport Gratki
Partnerem raportu jest sonarhome.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: House flipping - czym jest i w jaki sposób można na nim zarobić? - Dziennik Zachodni

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki