MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hołd Powstańcom Warszawy złożyli także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ze wszystkich brygad i jednostek

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują misję i dziedzictwo Armii Krajowej
Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują misję i dziedzictwo Armii Krajowej fot: twitter.com/terytorialsid
Godzina 17:00, o której 1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie, stała się godziną symboliczną. Zryw partyzantów był największym aktem zbrojnym podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Ani o bohaterach tamtych dni, którzy wpłynęli na historię narodu, ani o ówczesnych wydarzeniach nie można zapominać. Obchody 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, obchodzone na terenie całego kraju, uczcili także Terytorialsi ze wszystkich brygad i jednostek podległych WOT.

Dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej 1 sierpnia jest bardzo istotną datą. Wiąże się ona bezpośrednio z ich tożsamością jak i działalnością, która ma na celu przekazanie kombatantom - żyjącym bohaterom, świadkom historii, którzy mieli na nią wpływ, ogromnej wdzięczności i szacunku. Wdzięczności i szacunku za wolność i niepodległość, którą cieszą się kolejne polskie pokolenia.

Tego dnia, jak każdego roku, żołnierze WOT uczestniczyli w obchodach 78 Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbywały się w całej Polsce. Oficjalna uroczystość odbywała się w Warszawie, gdzie nowo formowana 18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej szczególnie się zaangażowała. Z wielką dumą oddała hołd warszawskim bohaterom tamtych dni.

Przy pomniku Gloria Victis mieszczącego się na na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyły się centralne obchody “Godziny W”. Pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Stefana Roweckiego „Grota” Terytorialsi również złożyli wieńce. Ozdobili kwiatami groby gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy powstania i pozostawili wieńce na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

W ramach obchodów 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, prezydent Andrzej Duda wręczył oficjalne odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego oraz tym osobom, które pamięć o tamtych wydarzeniach pielęgnują. Pani Ludwika Mendelska, która należała do służb pomocniczych na Powiślu oraz Śródmieściu Południowym i Północnym, została uhonorowana Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Żołnierze WOT również zasłużyli na odznaczenia. St. szer. Paulina Makulec–Walenda z 6 Mazowieckiej Brygady OT, kpr. Marcin Mrówka z 12 Wielkopolskiej Brygady OT i ppor. Anna Szczepańska z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT otrzymali od głowy państwa Srebrne Krzyże Zasługi.

Pomimo, że AK i WOT dzieli czas, to obie formacje łączy troska o dobro Ojczyzny. Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują misję i dziedzictwo Armii Krajowej, a przyjęcie przez WOT tradycji AK wynika z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy tożsamości.

Źródło: terytorialsi.wp.mil.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki