Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Handel ziemią już na nowych zasadach

MON
KRIR chce, by rolnicy mogli kupować ziemię także poza gminą
KRIR chce, by rolnicy mogli kupować ziemię także poza gminą Mariusz Kapala
Nowe przepisy dotyczące obrotu ziemią już obowiązują. Eksperci twierdzą, że grunty rolne mogą stanieć. Po raz pierwszy od lat W sobotę weszły w życie przepisy nowej ustawy o obrocie ziemią. Termin jest nieprzypadkowy, bo 1 maja skończył się wynegocjowany przez Polskę 12-letni okres ochronny, ograniczający dostęp do ziemi cudzoziemcom. Nowa ustawa z założenia miała ochronić polskie grunty rolne przed wykupem. Jednak wiele z jej zapisów budzi kontrowersje, a skutki, zdaniem ekspertów, mogą odbiegać od oczekiwań.

Agencja już nie sprzedaje
Nowe przepisy wstrzymują sprzedaż państwowych gruntów na 5 lat.

Wyjątkiem od tej reguły będą działki o niewielkim areale - do 2 ha, a także te przeznaczone na cele inni niż rolnicze czy np. budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe. Ziemia pozostająca własnością państwa będzie dzierżawiona.

Jeszcze zanim ustawa weszła w życie, Wielkopolska Izba Rolnicza wskazywała na fakt, że ceny dzierżaw w przetargach znacząco poszły w górę, co wbrew intencji ustawodawcy może stanowić barierę w dostępie do gruntów.

W swoim stanowisku WIR wskazał też, że tak wysokie kwoty czynszów dzierżawnych mogą świadczyć o nielegalnym pochodzeniu pieniędzy na dzierżawy i zaapelował o wprowadzenie przepisów pozwalających na badanie sytuacji finansowej potencjalnego dzierżawcy i żądanie udokumentowania źródła dochodów. Takie zapisy do ustawy nie trafiły. Podobny los spotkał inne rolnicze postulaty.

Nie tylko w gminie
Ustawa wprowadziła także znaczne ograniczenia dotyczące prywatnego obrotu gruntami rolnymi.

Zgodnie z nowymi przepisami ziemię taką może kupić jedynie rolnik, który osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, ma kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych to ograniczenia zbyt daleko idące. KRIR wystosowała pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym domaga się nowelizacji ustawy, w tym wprowadzenia przepisu, na mocy którego rolnik indywidualny mógłby kupować grunty rolne także poza swoją gminą i gminą sąsiednią.

Krajowa Rada Izb Rolniczych postuluje także, by wprowadzić przepis pozwalający na dziedziczenie przez dzieci rolnika siedliska użytkowanego przez rolnika, który oddał ziemię na rzecz Skarbu Państwa za emeryturę w KRUS lub możliwość skorzystania przez takich emerytowanych rolników z prawa zasiedzenia.

KRIR chce też zniesienia wyjątku pozwalającego obracać ziemią rolną Kościołom i związkom wyznaniowym.

Komisja sprawdzi
Komisja Europejska poinformowała, że będzie sprawdzać, czy ustawa o obrocie ziemią jest zgodna z prawem unijnym .

Teoretycznie możliwe jest wszczęcie wobec Polski procedury o naruszenie unijnego prawa, która zwykle prowadzi do zmiany regulacji przez państwo członkowskie lub - jeśli to nie następuje - przekazania sprawy do Trybunału UE. Trybunał może nałożyć na kraj dotkliwe kary finansowe.

Komisja wszczęła już spór z Bułgarią, Litwą, Węgrami i Słowacją, które wcześniej wdrożyły podobne przepisy. KE uznała, że wprowadzone w tamtych krajach ograniczenia są zbyt daleko idące i dyskryminują obywateli UE ze względu na kraj pochodzenia.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Handel ziemią już na nowych zasadach - Głos Wielkopolski

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki