MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Halina Pajka - twórczyni ludowa z Tatar w gm. Kadzidło z nagrodą im. Oskara Kolberga

Beata Modzelewska
Halina Pajka
Halina Pajka Fot. Beata Modzelewska
Laureatów 49. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga poznaliśmy w czerwcu, a 12.09.2024 odebrali je podczas gali w Warszawie. W gronie laureatów jest twórczyni ludowa z Tatar w gm. Kadzidło - Halina Pajka.

Po raz 49. Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” trafiła do artystów tworzących w dziedzinach muzyki i tańca, sztuk plastycznych, rękodzieła i pisarstwa ludowego. Wyróżnienia otrzymali także etnografowie i folkloryści oraz organizacje dokumentujące i upowszechniające kulturę tradycyjną. Uroczysta gala odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce przyznawane przez ministra kultury w siedmiu kategoriach.

W kategorii dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego jedną z laureatek jest Halina Pajka – wycinankarka, mistrzyni plastyki obrzędowej.

Należy do grona najwybitniejszych twórczyń ludowych z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Zajmuje się haftem kurpiowskim, tkactwem, wykonuje pisanki, palmy, bukiety z papieru oraz kierce. Promotorka tradycji i kultury kurpiowskiej - to opis z konkursu.

Rozmawialiśmy z laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga.

Halina Pajka miłością do kurpiowskiej wycinanki zaraziła się od mamy.

- Jako dziecko podpatrywałam, jak mama robiła wycinanki. Gdy miałam 8 lat to już wycinałam te gwiazdy okrągłe, ale i wcześniej miałam nożyczki w ręku - oczywiście te tradycyjne, do strzyżenia owiec. Nieraz szłam ze szkoły i po drodze wycinałam (śmiech). A gdy miałam jakieś 12 lat robiłam na krosnach. Były w domu krosna, była włosianka. Jako osiemnastolatka poszłam do spółdzielni Kurpianka i tam pracowałam do emerytury. Byłam tkaczką, snułam osnowy. Robiłam chodniki, obrusy, narzuty, ale wycinanki też oddawałam do spółdzielni. I tym się wciąż trudnię. Bo ja to kocham, ja przy tym odpoczywam. Zrobię kwiatek, koszulę mogę wyhaftować, serwetki, i utkać na krośnie...

Tworzy od... 66 lat.

- I będę tworzyć dokąd zdrowie pozwoli i sił starczy - zapewnia Halina Pajka.

Jakie znaczenie ma dla niej Nagroda im. Oskara Kolberga?

Bardzo duże - podkreśla. - Jestem bardzo szczęśliwa, nie spodziewałam się tego wyróżnienia.

Halina Pajka urodziła się w 1950 roku w Tatarach, niedaleko Kadzidła. Jest córką znanej na Kurpiach twórczyni ludowej Stanisławy Prusaczyk, od której przejęła umiejętności wykonywania tradycyjnych wycinanek oraz innych wyrobów plastyki obrzędowej. Ojciec, Stanisław Prusaczyk, był jednym z założycieli Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka” w Kadzidle.

Jest jedną z najbardziej znanych i cenionych twórczyń kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Specjalizuje się w wykonywaniu wycinanek kurpiowskich: gwiazd, leluj, wycinanek figuralnych oraz ażurowych firanek z papieru. Zajmuje się również tkactwem, haftem, koronkarstwem, wykonuje pisanki, palmy oraz kierce z grochu, fasoli i bibułkowych kwiatów.

W wieku dwunastu lat Halina Pajka rozpoczęła współpracę ze Spółdzielnią Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka” w Kadzidle, do której przez wiele lat dostarczała swoje wyroby. Od 1968 roku pracowała w Spółdzielni jako tkaczka na krosnach ręcznych. W 1975 roku twórczyni została członkiem Kurpiowskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Należy również do Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich.

Źródło: www.nagrodakolberg.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki