MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„GW”: Zbigniew Ziobro niesłusznie pobiera dodatek prokuratorski. Prokuratura tłumaczy: Dodatek Ziobry jest wypłacany zgodnie z przepisami

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
„GW”: Zbigniew Ziobro niesłusznie pobiera dodatek prokuratorski. Prokuratura tłumaczy: Dodatek Ziobry jest wypłacany zgodnie z przepisami
„GW”: Zbigniew Ziobro niesłusznie pobiera dodatek prokuratorski. Prokuratura tłumaczy: Dodatek Ziobry jest wypłacany zgodnie z przepisami fot. adam jankowski / polska press
Zbigniew Ziobro pełni funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Od 2017 r. dostaje on prokuratorski dodatek w wysokości 64 tys. zł rocznie. Zdaniem „Gazety Wyborczej” pobieranie dodatku przez Ziobrę jest niezgodne z Konstytucją. Prokuratura Krajowa zapewnia, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami.

W poniedziałkowej „Gazecie Wyborczej” czytamy, że Zbigniew Ziobro otrzymał w ciągu trzech lat 192 tys. zł prokuratorskiego dodatku – pomimo tego, że Konstytucja zabrania, by poseł był również prokuratorem, minister sprawiedliwości obszedł tę zasadę.

Dziennik powołuje się na art. 103 pkt 2 Konstytucji, który głosi, że „sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego”.

Jednak jak podkreśla „GW” Zbigniew Ziobro łączy funkcję posła z ministerialną i prokuratorską. W związku z tym prezes Solidarnej Polski, jako poseł dostaje dietę - 29,8 tys. zł rocznie, a jako prokurator generalny dodatek przysługujący jedynie czynnym prokuratorom - 64 tys. zł rocznie. Do tego dochodzi pensja ministra - 169 tys. zł rocznie oraz prawie 10 tys. zł rocznie za zasiadanie w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Zbigniew Ziobro łamie konstytucję?

Prokurator w stanie spoczynku Wojciech Sadrakuła, ekspert ds. konstytucyjnych, tłumaczy w rozmowie z „Wyborczą”, że „to delikt konstytucyjny jak drut”. - Jeśli Zbigniew Ziobro pobiera dodatek dla prokuratorów, to przyznaje, że jest prokuratorem. A prokurator nie może być posłem. Ktoś, kto łączy te funkcje, łamie konstytucję – stwierdza ekspert.

Prokuratura: Dodatek Ziobry jest wypłacany zgodnie z przepisami

Do sprawy odnosiła się dziś Prokuratura Krajowa, która w wydanym oświadczeniu podkreśla, że „Konstytucja nie zabrania sprawowania mandatu posła przez prokuratora generalnego”.

„Przepisy prawa dokonują rozróżnienia pomiędzy prokuratorem generalnym, którym staje się każdorazowo minister sprawiedliwości a prokuratorami powszechnych jednostek organizacyjnych, których – jako oskarżycieli publicznych – rzeczywiście obowiązuje zakaz łączenia funkcji z mandatem poselskim, jak również mandatem senatorskim określony w art. 103 ust. 2 Konstytucji” - czytamy w oświadczeniu.

Prokuratura Krajowa podkreśla, że zgodnie z ustawą „Prawo o prokuraturze” do prokuratora generalnego nie odnoszą się warunki konieczne do powołania na stanowisko prokuratora, co dodatkowo potwierdza jego odrębny status względem prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.

„Prokurator generalny zgodnie z obowiązującymi przepisami pobiera dodatek funkcyjny z tytułu sprawowanej funkcji. Wysokość dodatku funkcyjnego określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 lutego 2016 r. w sprawie wynagrodzenia zasadniczego prokuratorów oraz wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących prokuratorom (Dz. U. poz. 271, z późn. zm.), wydane na podstawie art. 124 § 2 Prawa o prokuraturze. Rozporządzenie w sposób sztywny określa wysokość dodatku funkcyjnego przysługującego Prokuratorowi Generalnemu, nie dając żadnych podstaw do stopniowania jego wysokości” - czytamy w stanowisku prokuratury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „GW”: Zbigniew Ziobro niesłusznie pobiera dodatek prokuratorski. Prokuratura tłumaczy: Dodatek Ziobry jest wypłacany zgodnie z przepisami - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki