Spis treści
"Lipiec przyniósł wysoki wzrost liczby nowych działalności gospodarczych oraz prawdopodobnie lepszą aktywność firm zajmujących się działalnością związaną z turystyką. Niemniej, więcej firm budowlanych zamraża działalność, co sugeruje słabsze wyniki tej branży" - wskazał Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Branże usługowe zwyżkują. Przemysł i budownictwo w gorszej sytuacji
Dane GUS pokazują, że w lipcu zarejestrowano około 31,4 tys. nowych podmiotów gospodarczych, co stanowi wzrost o 8,1 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Szczególnie dobrze radzą sobie branże usługowe, z wyłączeniem sektora teleinformatycznego. Maleje natomiast liczba nowych działalności w przemyśle, podczas gdy w budownictwie pozostaje stabilna.
Wyraźny spadek liczby wyrejestrowanych działalności również jest pozytywnym sygnałem. Koniec działalności zgłosiło 14,7 tys. podmiotów, co jest o 5,1 proc. mniej niż rok temu. To sugeruje, że firmy, zwłaszcza te związane z turystyką, lepiej radzą sobie na rynku.
"Zdecydowanie rzadziej działalność kończą hotele, restauracje i kawiarnie oraz osoby świadczące usługi rekreacyjne – dane sugerują wzrost wydatków konsumpcyjnych związanych z turystyką" - dodał ekonomista.
Zmniejszenie liczby wyrejestrowanych działalności w branżach związanych z turystyką może być wskaźnikiem rosnącej konsumpcji i większej liczby turystów. To pozytywna wiadomość dla sektora, który w ostatnich latach zmagał się z problemami wynikającymi z pandemii COVID-19.
Jednak nie wszystkie branże radzą sobie równie dobrze. Wzrost liczby zawieszonych działalności może być alarmującym sygnałem, zwłaszcza w kontekście sektora budowlanego, który zmaga się z większymi wyzwaniami.
Wzrosła liczba zawieszonych działalności
"W lipcu wzrosła jednak liczba podmiotów z zawieszoną działalnością - z 750 do 763,2 tys. Według PIE taki wynik ma częściowo charakter sezonowy. Aktywność zamrażają podmioty edukacyjne oraz część punktów handlowych. Niemniej obserwujemy też częstsze zawieszenia aktywności w sektorze budowlanym, co sugeruje niewielką przestrzeń do poprawy wyników tej branży w II połowie roku" - podsumował Rybacki.
Sezonowe zawieszenia działalności w sektorze edukacyjnym i handlowym są zrozumiałe, jednak rosnąca liczba zawieszeń w budownictwie może być powodem do niepokoju. Wskazuje to na trudności, z jakimi borykają się firmy budowlane, co może wpłynąć na ich wyniki w drugiej połowie roku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło: