Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GUS. Ceny rosły szybciej niż nasze pensje. Bezrobocie coraz większe.

Izabela Krzewska [email protected]
Najbardziej spadły pensje zatrudnionych w przeżywającej kryzys branży budowlanej
Najbardziej spadły pensje zatrudnionych w przeżywającej kryzys branży budowlanej sxc
Wzrosły bezrobocie i ceny większości produktów żywnościowych, a nasze zarobki stały w miejscu.

Najwięcej powodów do zmartwień mają mieszkańcy woj. podlaskiego zatrudnieni w przeżywającej kryzys branży budowlanej oraz związanej z działalnością kulturalną i rekreacją. To ich pensje w ciągu roku 2012 spadły najbardziej (odpowiednio o 2 i 3,7 proc.). Średnie wynagrodzenie w regionie to nieco ponad 3,1 tys. zł. To 3 proc. więcej niż w roku 2011.
Tymczasem znacznie bardziej wzrosły koszty życia. Oprócz cen produktów żywnościowych, więcej musieliśmy płacić za przejazdy autobusem komunikacji miejskiej (jednorazowy bilet normalny podrożał o 7 proc.), przejazd taksówką (o 14,2 proc.), czy wywóz śmieci (o 11,2 proc.).

Opr. graf. R. Mogilewski

Monopol na podwyżki
Ten smutny wniosek na temat sytuacji mieszkańców woj. podlaskiego wypływa z danych opublikowanych właśnie przez Główny Urząd Statystyczny.
– Na wzrost cen  miały wpływ podwyżki u dostawców mediów. One dyktowane są w znacznej części przez samorządy lub tzw. naturalnych monopolistów, których nie obowiązują reguły rynku – uważa prof. Henryk Wnorowski, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku. – Dostawcy i producenci zdecydowali się w końcu na wstrzymywane dotąd podwyżki, aby polepszyć wyniki finansowe.

Opr. graf. R. Mogilewski

Tysiące ludzi bez pracy
Pod względem sytuacji na rynku pracy, ubiegły rok również nie należy do udanych. W końcu grudnia 2012 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w podlaskich urzędach pracy wyniosła 68705 osób i była o 2785 osób (o 4,2 proc.) większa niż przed rokiem. Sytuacja pogorszyła się praktycznie w całym regionie. Nadal do powiatów o najwyższej stopie bezrobocia należały grajewski (22,5 proc.) i sejneński (20,3 proc.). Lepiej było w pow. wysokomazowieckim (8,8 proc.) oraz bielskim (9,4 proc.).

Tańsze mleko i AGD
W 2012 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach województwa podlaskiego należało do najniższych w kraju. Dobrą wiadomością z ostatniego roku był jedynie spadek cen mleka o zawartości tłuszczu 3–3,5% (o 4,4 proc.), czy cukru (o 3 proc.). Zdaniem ekonomistów, tu o cenie decyduje silna konkurencja. Tańsze były też sprzęty AGD m. in. kuchenka mikrofalowa (o 13,4 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: GUS. Ceny rosły szybciej niż nasze pensje. Bezrobocie coraz większe. - Kurier Poranny

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki