Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Energa jest już praktycznie w rękach Orlenu. Wezwanie do sprzedaży akcji zakończone

MT
mat. prasowe
Przejęcie grupy Energa przez Orlen staje się faktem. Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Aktywów Państwowych odpowiedział na wezwanie ogłoszone przez PKN Orlen SA i złożył zapis na sprzedaż 213 326 316 akcji, jakie ma w Energa SA. Wpływy do budżetu państwa z tego tytułu wyniosą 1,781 mld zł.

[AKTUALIZACJA]
Środa jest ostatnim dniem zapisów na akcje Energi SA, do sprzedaży których wezwał Orlen. Do 31 kwietnia Orlen chce rozliczyć transakcje wszystkich nabytych akcji. Kto chciał je sprzedać po cenie wezwania musiał nabyć je do 20 kwietnia. W środę kurs akcji Energi zaczął spadać.

W Enerdze tymczasem zaszły zmiany w organie nadzorczym. Minister Aktywów Państwowych odwołał z dniem 21 kwietnia Trajana Szuladzińskiego z Rady Nadzorczej Energi . Zarząd Energi poinformował tymczasem wczoraj, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki odwołało z rady nadzorczej Marka Szczepańca, a powołalo do niej Trajana Szuladzińskiego.
Ministerstwo Aktywów Państwowych przeprowadziło kompleksowe analizy uwzględniające wpływ transakcji na interes Skarbu Państwa, w tym szeroko pojęte bezpieczeństwo energetyczne, jak również w odniesieniu do aspektów społecznych - informuje resort. Zapis na akcje został poprzedzony uzyskaniem zgody Rady Ministrów na zbycie na rzecz Orlen akcji Energi będących w rękach państwa.

Fuzja Energi i Orlenu. Skarb państwa sprzedaje akcje

Orlen poinformował w poniedziałek 20.04.2020 r. , że zapisami w Wezwaniu została objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów na WZA Energi, tym samym spełnił się jeden z warunków przeprowadzenia transakcji.

Wcześniej, w sobotę, PKN Orlen podpisał 18 kwietnia 2020 r. porozumienie ze Skarbem Państwa dotyczące planowanego przejęcia Grupy Energa.

- Jesteśmy wiarygodnym partnerem, który odpowiedzialnie realizuje proces konsolidacji z Grupą ENERGA. Deklarujemy działania zapewniające obu firmom korzyści oraz dynamiczny rozwój na międzynarodowym rynku paliwowo-energetycznym. Jeden silny koncern o zdywersyfikowanych obszarach działalności, odporny na ryzyka i wahania rynkowe, będzie też istotnym wzmocnieniem polskiej gospodarki, która w tym nadzwyczajnym czasie, pełnym wyzwań, potrzebuje koła zamachowego. Taką rolę odegra połączona grupa – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

W zawartym porozumieniu PKN ORLEN zadeklarował, że po przejęciu kontroli nad ENERGĄ, jej strategiczne inwestycje nadal będą prowadzone. Porozumienie daje natomiast możliwość weryfikacji warunków ich kontynuacji, w szczególności może to dotyczyć budowy Elektrowni Ostrołęka C.

PKN ORLEN zobowiązał się również, że po przejęciu kontroli nad Energą, wykonane zostaną zobowiązania spółek z jej grupy, dotyczące m.in. utrzymania łącznej mocy zainstalowanej z odnawialnych źródeł energii, wytwarzania i zapewnienia ciągłości dostaw ciepła przy wykorzystaniu funkcjonujących w grupie jednostek wytwórczych, a także prawidłowego działania i niezawodności sieci dystrybucyjnej Energa, zgodnie z zatwierdzanymi przez Prezesa URE planami rozwoju.

Koncern w wezwaniu na sprzedaż 100 proc. akcji gdańskiej grupy podwyższył ostatnio do 8,35 zł cenę za jedną jej akcję. Wezwanie potrwa do 22 kwietnia 2020 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grupa Energa jest już praktycznie w rękach Orlenu. Wezwanie do sprzedaży akcji zakończone - Dziennik Bałtycki

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki