Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Grochówka, medale i śpiew

jp
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ostrołęce w przeddzień Święta Narodowego zorganizowała bal. Organizatorzy uroczystości - komendant i oficerowie WKU - wielokrotnie podkreślali, że 11 listopada to radosne dla Polaków święto.

Bal zaczął się od wykładu. Dr hab. Janusz Gołota mówił o drogach Polaków do niepodległości z uwzględnieniem historycznych postaci związanych z Ostrołęką. Potem szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie gen. bryg. Włodzimierz Zieliński wręczył medale "Za zasługi dla obronności kraju" (listę odznaczonych publikujemy poniżej). Wystąpiła orkiestra kameralna Mazowieckiego Centrum Kultury, prezentując muzyczno-śpiewaną historię dążenia Polaków do niepodległości - od opery "Straszny dwór" Moniuszki do pieśni z Powstania Warszawskiego. Później był już prawdziwy bal. Nie zabrakło w nim wojskowo-patriotycznoniepodleglościowych elementów. Oficerowie WKU przygotowali się muzycznie i odśpiewali chóralnie "Serce w plecaku", budząc wielki aplauz gości. W menu znalazły się proste potrawy, niczym z kuchni polowej. Była więc m.in. gęsta grochówka z mięsem i sztuka mięsa z kaszą gryczaną. Na niepodległościowy bal przyjechali przede wszystkim goście z trzech powiatów, którymi administruje ostrołęcka WKU - ostrołęckiego, przasnyskiego i makowskiego. Byli samorządowcy, przedsiębiorcy, księża i posłowie. Uroczystość odbyła się w sali bankietowej Olimpia w Białobrzegu Bliższym.

*

Medale "Za zasługi dla obronności kraju" otrzymali rodzice, których trzech i więcej synów służyło w wojsku. W tym roku złoty medal otrzymali Zofia Łada, Krystyna i Waldemar Lenkiewiczowie oraz Helena i Stanisław Kałędkowie.

Odznaczenia te otrzymali również urzędnicy, przedsiębiorcy i inne osoby, które współpracują z wojskiem. Złote medale otrzymali: Andrzej Chodowiec (szef straży pożarnej w Makowie), Ryszard Jaźwiński (lekarz badający poborowych z Makowa), Teresa Malińska.

Srebrne medale otrzymali: Kazimierz Białobrzewski (starosta makowski), Krzysztof Chełchowski (sekretarz powiatu ostrołęckiego), Mirosław Dąbkowski (komendant miejski policji w Ostrołęce), Jerzy Dąbrowski, Krystyna Gałka (nauczycielka ZSZ nr 2 w Ostrołęce), Wiesław Kowalikowski (wójt gminy Łyse), Zenon Lendzion (burmistrz Przasnysza), Małgorzata Michalska-Kluczek (sekretarz gminy Płoniawy), Edward Mierzejewski, Grzegorz Okowicki (nauczyciel ZSZ nr 2 w Ostrołęce), Wiesław Opęchowski (wójt gminy Olszewo-Borki), Witold Pakieła (wicestarosta ostrołęcki), Stanisław Rybski (wiceprezydent Ostrołęki), Ligia Salomonik, Halina Szymczyk, Ryszard Załuska (prezydent Ostrołęki), Zbigniew Żaboklicki (wójt gminy Krzynowłoga Mała). Brązowymi medalami zostali odznaczeni: Stefan Brzozowski (właściciel firmy Hydrobud w Ostrołęce), Wojciech Gąsiewski (wójt gminy Płoniawy), Jacek Merks (prezes firmy FUKS w Ostrołęce), Zbigniew Skałkowski (komendant powiatowy policji w Makowie), Zenon Szczepankowski (starosta przasnyski), Wiesław Szczepkowski, ks. Jan Świerad (proboszcz parafii Zbawiciela Świata), Grażyna Wróblewska-Morawska (wójt gminy Przasnysz).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki