MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Goworowo. Obchody 80. rocznicy pacyfikacji i spalenia wsi, 9 sierpnia 2019

Piotr Kosiorek
UG Goworowo
Obchody 8. rocznicy pacyfikacji i spalenia Goworowa

W Goworowie w sposób szczególny obchodzono osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej.

9 września 2019 r. o godzinie 12.00 władze samorządowe, harcerze, uczniowie Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkól Powiatowych w Goworowie wraz z nauczycielami i dyrektorami oraz przedstawiciele Banku Spółdzielczego złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem na skwerze w centrum Goworowa. Po uczczeniu ofiar minutą ciszy przy wtórze syreny alarmowej OSP w Goworowie, proboszcz ks. Kan. Stanisław Siemion skierował do zebranych kilka słów refleksji na temat potrzeby kultywowania pamięci o ofiarach i kształtowaniu postaw patriotycznych wśród młodzieży. Wspólnie zmówiono modlitwę za wszystkich którzy zginęli w czasie wojny, za niewinne ofiary i za poległych w walce o wolną ojczyznę.

Na skwerze wokół obelisku poświęconego pamięci ofiar wydarzeń z 8 i 9 września 1939 r. oraz wszystkich, którzy oddali życie za wolną ojczyznę, zorganizowano wystawę fotografii ukazujących pacyfikację i spalenie Goworowa. Fotografie wykonane zostały przez sprawców zbrodni.

W pierwszych dniach najkrwawszego w dziejach konfliktu, mieszkańcy Goworowa doświadczyli w całej pełni okrucieństwa najeźdźców. 8 i 9 września 1939 r. żołnierze Pułku Artylerii SS należącej do tylnej straży Dywizji Pancernej „Kempf” oraz członkowie Policji Polowej, dokonali mordów na ludności cywilnej oraz spalenia „miejskiej”, w większości żydowskiej, części Goworowa.

Dla uczczenia ofiar i zachowania pamięci tragicznych wydarzeń, Urząd Gminy Goworowo wydał opracowanie historyczne autorstwa Piotra Kosiorka i Macieja Tworkowskiego, zatytułowane „Pacyfikacja Goworowa 9 września 1939 r.” Autorzy w oparciu o materiały źródłowe i relacje świadków starali się jak najpełniej oddać prawdę o tych tragicznych wydarzeniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki