Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Goworowo. Bociany nie dają sobie rady z budową gniazda? Być może to tylko "ćwiczenia"

Anna Wołosz
Czytelniczka
Te bociany mają kłopot. Próbują uwić gniazdo na słupie energetycznym. Bez skutku. Jak im pomóć? - martwi się Czytelniczka.

- Przy ul. Dulczewskiego na słupie stoją dwa bociany - informuje nas Czytelniczka. - Już drugi tydzień próbują zrobić gniazdo, ale niestety wszystko im spada. Czy można jakoś im pomóc?

Bocian na załączonym przez nią zdjęciu wygląda na młodego, co podsuwa pewną myśl: może wcale nie zakłada gniazda. Czy należy interweniować?

O odpowiedź poprosiliśmy Fundację Przyrodniczą PRO NATURA z Trzcinicy Wołowskiej. Pełni dyżury, przyjmując zgłoszenia o potrzebujących pomocy bocianach, na infolinię oraz adres e-mail i stronę www.bociany.pl.

Zostawić w spokoju

- Otrzymujemy ostatnio dużo zapytań, czy na czynnym słupie energetycznym można zamontować platformę, żeby stworzyć „dom” bociani, bo ptaki w środku sezonu lęgowego zaczynają budować gniazdo. Znoszą materiał, który ciągle spada… - mówi Magdalena Berezowska z fundacji.

Dodaje, że sezonie lęgowym ptaków nie wolno niepokoić.

- Platformy na czynnych słupach energetycznych montuje się dopiero, gdy bociany zbudują gniazdo i wyprowadzają z niego młode. Prace wykonuje się w okresie jesienno-zimowym (wówczas kończy się okres lęgowy ptaków, od 1 marca do 16 października - taki termin jest podany w ustawie). Ptaki są bardzo płochliwe w tym czasie i próba zamontowania platformy zakończyłaby się narażeniem ich na niepotrzebny stres.

Skoro nie jest to budowanie gniazda przez przyszłych rodziców, to co robią ptaki, zaobserwowane na słupie w Goworowie?

- Zdarza się, że niedojrzałe jeszcze bociany „ćwiczą się” w budowie gniazd. Wówczas tworzą kilka niedoskonałych konstrukcji, których później nie używają, jak w opisanej sytuacji - mówi Magdalena Berezowska. - Osobniki takie przebywają w jednym miejscu klika lub kilkanaście dni, znoszą nieudolnie materiał, po czym zostawiają go i lecą w inne miejsce, zaczynając pracę od początku.

Budowanie tam platformy zachęci ptaki do niewłaściwych zachowań.

- Stawianie platform pod tego typu konstrukcje mija się z celem: prowadzić może do zwabiania bocianów na niebezpieczne dla nich miejsce, gdyż każdego roku na liniach giną ptaki dorosłe i młode, porażone prądem. Zasada jest taka, że platformy montuje się, gdy para wyprowadzi lęg - służy do zabezpieczenia gniazda istniejącego - dodaje Magdalena Berezowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki