Gotówka potrzebna na już, czyli kiedy przydaje się pożyczka

Materiał partnera
Są takie wydatki, które nie mogą poczekać. Choć dobra kondycja finansowa nie jest najważniejsza w życiu człowieka, przydaje się mieć trochę gotówki ,,na czarną godzinę”. W końcu, jak pisał Erich Maria Remarque: ,,Pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwym, ale niezwykle uspokajają”. Kiedy zatem warto mieć dodatkowe środki?

Szybki remont
Każdy z nas chciałby mieć starannie i z dużym wyprzedzeniem zaplanowany remont domu, regularną wymianę instalacji w kuchni, czy wręcz osobny budżet na nieprzewidziane usterki. Mało osób jednak planuje takie wydatki, a szkoda, bo przecież kto wywróży, że w domu zdarzy się coś złego? Aby zabezpieczyć się przed dużymi stratami, zawsze warto skorzystać z ubezpieczenia mieszkania czy domu, które będzie ogromnym ułatwieniem, zwłaszcza podczas klęsk żywiołowych lub innych dużych wypadków. Trzeba jednak mieć na względzie, że proces wypłacania świadczeń trwa jakiś czas, a ubezpieczyciel nie musi pokrywać całości strat.

Należy pamiętać również o tym, że warto znać swoje prawa – często jest tak, że wypadek w mieszkaniu nie musi być tylko i wyłącznie nasza winą. Zgodnie z artykułem 433 kodeksu cywilnego: ,,Za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec”. Jeśli więc sąsiad wyrzuci doniczkę przez okno, uszkadzając nam np. parapet, warto uświadomić mu konsekwencje.

Samochód
Auto jest jednym z największych udogodnień w dzisiejszym świecie – jednak największy minus to utrzymywanie go i sporadyczne naprawy. Usterki zdarzają się nawet w nowych samochodach, dlatego zawsze trzeba być przygotowanym na ewentualną wizytę w warsztacie. Taki wydatek oscyluje wokół kilkudziesięciu złotych przy banalnych naprawach, a górna granica czasem może przewyższyć równowartość używanego auta. Pamiętać również należy o regularnym przeglądzie, ubezpieczeniu OC i wymianie opon – to także obciążający nas wydatek, a zazwyczaj wszyscy czekamy z tym do ostatniej chwili.

Leczenie
Choć w Polsce dostęp do publicznej służby zdrowia jest bezpłatny, a część leków poddana jest refundacji, w praktyce nie wygląda to tak kolorowo. Długie kolejki do specjalistów sprawiają, że bardzo dużo chorych zapisuje się na wizyty prywatnie. Koszt takiej wizyty waha się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset, a w przypadku konieczności wykonania zabiegu na własną rękę, koszty te oczywiście wzrastają w ekspresowym tempie. W wielu firmach pracownikom oferowane są także pakiety wizyt w poradniach i szpitalach prywatnych, jednak leczenie skomplikowanych schorzeń to również kolejne wydatki. Należy pamiętać również o tym, że każdy zdrowy człowiek powinien raz w roku wykonać podstawowe badania, by kontrolować swój stan. Budżet na wydatki związane ze zdrowiem musi być więc do dyspozycji.

Utrata pracy
Jeden z najbardziej nieprzewidzianych scenariuszy w naszym życiu. Szef wręcza wypowiedzenie i mamy średnio 2 tygodnie na znalezienie nowej pracy. Jeżeli w tym czasie nie uda się tego zrobić, wtedy zostajemy zmuszeni do życia z oszczędnościami – nie zawsze jednak da się coś odłożyć na taką okoliczność. Oczywiście jest możliwość otrzymania wsparcia finansowego np. z Urzędu Pracy, jednak zwykle nie są to duże kwoty. Zazwyczaj trzeba jeszcze dodatkowo korzystać z własnych środków, co stanowi duże obciążenie. Kiedy już znajdziemy wymarzoną pracę lub ruszymy z własną działalnością, musimy poczekać na pierwszy przelew, a to już duży dyskomfort. Wielu ludzi w tej sytuacji korzysta z pożyczki gotówkowej, która znacząco odciąża budżet. O historii Jakuba, któremu ta forma pomogła w pracy, możecie poczytać na: https://www.vivus.pl/moje-finanse/pozyczka-gotowkowa/.

Jak napisała Gayle Forman: ,,Pewnych rzeczy nie da się kontrolować, nieważne, jak bardzo się próbuje”. Choć większość z nas stara się panować nad swoim życiem, i tak rzadko kiedy udaje się to robić na 100 procent – w wielu tych nieprzewidzianych zdarzeniach przydaje się dostęp do gotówki.