Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Górnicy wysypali węgiel w biurach poselskich PiS na Śląsku. To akcja związkowców Sierpień 80

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Zwały węgla w biurach poselskich na Śląsku. Górnicy przeprowadzają kolejną akcjęZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zwały węgla w biurach poselskich na Śląsku. Górnicy przeprowadzają kolejną akcjęZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Twitter; KK WZZ Sierpień 80, Patryk Kosela
Górnicy wysypali węgiel w biurach poselskich PiS w województwie śląskim. To akcja związkowców z Sierpnia 80. Związkowcy pojawili się między innymi w biurze premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach czy w biurze wiceministra Adama Gawędy w Wodzisławiu Śląskim. To kolejna akcja, mająca na celu zwrócić uwagę z problemem importu zagranicznego węgla do Polski, podczas gdy - zdaniem związkowców - "nasz węgiel" zalega na kopalnianych zwałach.

Problem z importem zagranicznego węgla do Polski i zalegające zwały węgla na kopalniach w województwie śląskim. Na te dwie sprawy chcą zwrócić uwagę związkowcy górniczy z Polskiej Grupy Górniczej, którzy tuż po strajku ostrzegawczym wzięli się w poniedziałek, 17 lutego, za kolejną akcję.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Na czym ona polega? Górnicy wysypują węgiel w biurach poselskich na terenie woj. śląskiego.

Zobacz koniecznie

Związkowcy wysypali węgiel w biurach poselskich w woj. śląskim

- Biura posłów PiS, Teresy Glenc i Michała Wójcika - napisał na Twitterze Patryk Kosela, rzecznik prasowy Związku Zawodowego Sierpień 80, zamieszczając zdjęcia, na których widać węgiel wysypany przed wejściem do tych biur poselskich. Związkowcy podobną akcję, tyle że już w środku pomieszczeń, przeprowadzili też w biurze premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach czy w biurze wiceministra aktywów państwowych Adama Gawędy w Wodzisławiu Śląskim.

Zwały węgla w biurach poselskich na Śląsku. Górnicy przeprowadzają kolejną akcjęZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Górnicy wysypali węgiel w biurach poselskich PiS na Śląsku. ...

Przypomnijmy, że walka z importem zagranicznego węgla do Polski to jeden z postulatów skierowanych do zarządu PGG przez powołany sztab protestacyjno-strajkowy.

Niedawno organizacje związkowe w kopalni zespołowej KWK ROW (Ruch Jankowice, Chwałowice, Rydułtowy i Marcel) przeprowadziły akcję, w ramach której blokowały przejścia graniczne i tory, którymi transportowano do kopalni węgiel. - Na zwałach kopalni zalega tak dużo węgla, że wkrótce wydobycie na tychże kopalniach trzeba będzie zatrzymać, a górników odesłać na przymusowe postojowe - podnosili związkowcy.

Zwały węgla na terenie kopalń. Górnicy mówią "stop" dla importu

Związkowcy mówią, że na zwałach kopalni „Jankowice” leży ponad 260 tysięcy ton węgla, podczas gdy całkowita pojemność tych zwałów wynosi niewiele ponad 300 tys. Na zwałach kopalni „Rydułtowy” ma leżeć ok. 20 tys. ton, a pojemność tych zwałów to nieco ponad 50 tysięcy ton i przy dziennej produkcji 8 tys. ton, która w całości idzie na zwały, kopalnia - ich zdaniem - za kilka dni stanie.

- Podobna jest sytuacja w innych kopalniach „ROW” („Chwałowice” przeszło 100 tys. ton przy pojemności 160 tys.), a także innych kopalniach PGG jak np. w kopalni „Ziemowit”, na zwałach której leży ponad 500 tys ton. węgla - piszą górnicy.

Zarobki górników. Paski zamieszczone na profilu Facebook "Tyle zarabia Górnik Koniec kłamstw"

Tyle zarabia górnik. Koniec kłamstw. Zarobki górników odtajn...

Kopalnie wchodzące w skład kopalni zespolonej „ROW” produkują węgiel po jednych z najniższych cen. Związkowcy chwalą, że za ubiegły rok kopalnie te przyniosły zyski liczone w setki milionów złotych. - Wkrótce jednak będą musiały stanąć, a górnicy zostaną bez pełnych wynagrodzeń, co doprowadzi do poważnego wrzenia na Śląsku - dodawali.

Strajk ostrzegawczy w kopalniach PGG. A później manifestacja w Warszawie

Tymczasem dziś rano w kopalniach i zakładach PGG przeprowadzono strajk ostrzegawczy, który potrwał dwie godziny. Pracownicy odmówili wówczas pracy, a pod ziemię zjechały tylko osoby odpowiedzialne za zabezpieczenie kopalni i utrzymanie bezpieczeństwa na jej terenie.

Już 25 lutego czeka nas kolejna akcja, którą będzie referendum strajkowe, natomiast 28 lutego górnicy z PGG planują pojechać do Warszawy, gdzie przeprowadzą demonstrację górniczą. Kością niezgody między stroną społeczną a zarządem spółki jest nie tylko import węgla, ale przede wszystkim podwyżki płac o 12 proc., których ci się domagają.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki