Gminne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Bogutach-Piankach. Zdjęcia, wideo

Hanna Chromińska

Wideo

Zobacz galerię (105 zdjęć)
W niedzielę 2 sierpnia 2020 w Bogutach-Piankach odbyła się uroczystość upamiętniająca lokalny epizod wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W jego setną rocznicę.

Zanim w zwycięskiej bitwie pod Radzyminem polskie oddziały zatrzymały Armię Czerwoną, na terenie powiatu ostrowskiego toczyły się zacięte walki. Oddziały generała Michaiła Tuchaczewskiego starały się przełamać polską obronę na linii rzeki Nurzec. Zacięta obrona Zaszkowa w dniu 2 sierpnia 1920 r. sprawiła, że rosyjscy dowódcy zdecydowali się na manewr oskrzydlający w celu odcięcia polskich oddziałów od przepraw przez Bug w Nurze i Małkini.

3 sierpnia 1920 roku uderzeniem w kierunku Bogut Pianek Rosjanie odparli polskie oddziały do linii Żeber Laskowiec-Tymianki. Kontruderzenie oddziałów grupy operacyjnej generała Jana Piotra Rządkowskiego doprowadziło do odzyskania przez Polaków linii Czyżewo-Boguty-Nowodwory i osłoniło odwrót polskich oddziałów za Bug.

Dzięki waleczności polskich żołnierzy wspieranych przez okolicznych mieszkańców marsz Armii Czerwonej na Warszawę został powstrzymany na przeszło 3 dni. Dla polskiego dowództwa przygotowującego obronę stolicy opóźnienie marszu Rosjan było wręcz bezcenne.

02 sierpnia 2020 r. – dokładnie w setną rocznicę tych dramatycznych wydarzeń - władze i społeczność gminy Boguty-Pianki oddali hołd bohaterom wojny polsko-bolszewickiej.

Gminne Obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej w gminie Boguty-Pianki zainaugurowała gra terenowa „Śladami lokalnych bohaterów”. Od godziny 9.00 dziewięć trzyosobowych drużyn przemieszczało się po wyznaczonej trasie rozwiązując zagadki sprawdzające wiedzę o historii ich „małej ojczyzny”.

Oficjalna uroczystość rozpoczęła się w południe. Na zaproszenie wójta Jędrzeja Drewnowskiego i dyrektor GOKiS Izabeli Boguckiej do kościoła pw. Wszystkich Świętych w Bogutach-Piankach przybyli:

 • Marek Zagórski - minister cyfryzacji
 • Senator RP Robert Mamątow z małżonką
 • Agnieszka Krupińska - Zastępca Kierownika Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Mazowieckiego
 • Józef Rostkowski – Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego
 • Eliza Drewnowska – Radna Powiatu Ostrowskiego
 • Justyna Pętkowska - Radna Powiatu Ostrowskiego
 • Dariusz Syrnicki – Wiceprezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomża z pocztem sztandarowym ZŻ NSZ
 • Grzegorz Tymiński – Przewodniczący Rady Gminy Boguty-Pianki
 • radni gminy Boguty-Pianki
 • członkowie rodziny podporucznika Jana Zakrzewskiego
 • członkowie rodziny Mariana Uszyńskiego
 • przedstawiciele instytucji gminnych
 • prezes i członkowie Towarzystwa Nasze Boguty
 • prezes i członkowie Klubu Seniora w Bogutch-Piankach
 • prezes i członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Tymiankach-Buciach
 • prezes i członkowie OSP w Bogutach-Piankach
 • sołtysi i mieszkańcy gminy

Mszę św. w intencji Ojczyzny koncelebrował proboszcz ks. kanonik Stanisław Mikucki wraz z księżmi z parafii Wszystkich Świętych w Bogutach-Piankach. W czasie mszy kazanie wygłosił ks. dr Waldemar Świątkowski.

Po mszy goście złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Jana Zakrzewskiego – urodzonego w Bogutach uczestnika wojny polsko-bolszewickiej zamordowanego w Starobielsku.

W pobliżu kościoła posadzono pierwszy ze stu dębów, którymi władze gminy Boguty-Pianki zamierzają uczcić pamięć wydarzeń sprzed 100 lat.

Pod Urzędem Gminy wciągnięto na maszt flagę państwową, odśpiewano hymn narodowy i zasadzono kolejny dąb.

Po wręczeniu uczestnikom gry terenowej pamiątkowych koszulek goście wygłosili przemówienia okolicznościowe oraz wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych. Na zakończenie oficjalnej uroczystości wójt Jędrzej Drewnowski podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na dnia z kuchni polowej przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Tymiankach-Buciach.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie