Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Czerwin. Ostatnie pożegnanie Dobrosławy Ciborskiej - powstańca warszawskiego ps. "Sława", "Barkas". Zdjęcia

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Dobrosława Ciborska odeszła na wieczną wartę 14 kwietnia 2021 r. w wieku 100 lat. Pogrzeb odbył się 16 kwietnia

Dobrosława Ciborska była powstańcem warszawskim ps. "Sława", "Barkas". Odeszła na wieczną wartę 14 kwietnia 2021 r. w wieku 100 lat.

Spoczęła na Cmentarzu Parafialnym w Czerwinie.

Dobrosława Ciborska urodziła się 16 listopada 1920 r. w Wieluniu.
W 1922 r., wkrótce po śmierci dziadka Władysława Mierzejewskiego, rodzice Dobrosławy Ciborskiej przenieśli się z Wielunia do majątku w Czambrowinie, gdzie Sława zdobyła wiedzę podstawową od domowej nauczycielki. Państwowe Gimnazjum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego skończyła w Ostrołęce. W czasie okupacji skończyła na tajnych kompletach drugą klasę liceum i dwa lata filologii polskiej. 13 czerwca 1940 r. ukończyła liceum humanistyczne w Warszawie, uzyskując świadectwo dojrzałości.

Od 1939 r. była żołnierzem ZWZ – AK (Placówka Czerwin „Czary”, Ośrodek Wąsewo „Wronki”, Obwód Ostrów Mazowiecka „Opocznik”, Podokręg „Wschód”, Obszar Warszawski – łączniczka, instruktorka szkolenia sanitarnego).

Od stycznia 1940 r. do czerwca 1943 r. nauczała na poziomie średnim w tajnym nauczaniu - kryptonim „Golesin”, które miało początek w jej domu rodzinnym w Czambrowinie, gmina Czerwin.

Od 1942 r. mieszkała na stałe w Warszawie przy ul. Grójeckiej 41 i Chmielnej 27. Pracowała w Ośrodku Sztuki Ludowej przy ul. Barskiej.

Podczas Powstania Warszawskiego, jako sanitariuszka walczyła na Ochocie, okolice ulicy Grójeckiej. Brała udział w ataku na pocztę przy Placu Narutowicza. 9 sierpnia 1944 r. dostała się do niewoli, przeżyła gehennę w obozie przejściowym na tzw. Zieleniaku (róg ul. Grójeckiej i Opaczewskiej). Szczęśliwie uratowana z obozu w Pruszkowie. Do domu rodzinnego w Czambrowinie wróciła na stałe wraz z mężem Zygmuntem Mieczysławem Ciborskim w 1953 r.

Od 2000 r. nosiła zaszczytny tytuł Przyjaciela Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana
Wyszyńskiego w Czerwinie.

Za wybitne zasługi dla niepodległości została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Została również uhonorowana: Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką „Akcja Burza”, Odznaką Honorową Pamięci Krystyny Krahelskiej – Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, Medalem Pamiątkowym z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Gołąbek

Zobacz

Przejdź do galerii i poznaj wszystkich dzielnicowych.

Dzielnicowi Ostrołęka i powiat ostrołęcki. Poznaj swojego dz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gmina Czerwin. Ostatnie pożegnanie Dobrosławy Ciborskiej - powstańca warszawskiego ps. "Sława", "Barkas". Zdjęcia - Tygodnik Ostrołęcki

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki