MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Boguty-Pianki ogranicza „niską emisję” - wymienia urządzenia grzewcze w budynkach użyteczności publicznej

Hanna Chromińska
Fot. Hanna Chromińska
1 lutego 2021 r. Urzędzie Gminy Boguty-Pianki podpisano umowę na dofinansowanie projektu „Wymiana urządzeń grzewczych w budynkach użyteczności publicznej w Gminie Boguty Pianki”. Zadanie to uzyskało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

Przewidziana kwota dofinansowania to 1 036 922,86 zł, natomiast całkowity koszt realizacji zadania wyniesie 1 874 372,82 zł.
Umowę podpisali: Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc - członkinie zarządu województwa mazowieckiego, Jędrzej Michał Drewnowski – wójt gminy Boguty-Pianki i skarbnik UG Mirosława Zbrzeźniak.

W ramach projektu „Wymiana urządzeń grzewczych w budynkach użyteczności publicznej w Gminie Boguty Pianki” zaplanowano:

  • wymianę starego urządzenia grzewczego dostarczającego ciepło do budynku, w którym mieści się Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Biblioteka Publiczna i Klub Senior+ oraz do dwóch budynków wielorodzinnych (Dom Nauczyciela i Dom Lekarza łącznie 14 lokali mieszkalnych),
  • wymianę instalacji grzewczej w budynkach oraz starej sieci przesyłowej między budynkami,
  • termomodernizację wymienionych budynków (ocieplenie ścian, wymiana części stolarki okiennej i drzwiowej),
  • modernizację instalacji elektrycznej,
  • montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Wójt Jędrzej Drewnowski podkreśla, że jest to pierwsza tak poważna modernizacja tych trzech budynków:

Stare piece opalane miałem węglowym zostaną zastąpione owymi kotłami na biomasę. Pozwoli to nie tylko na obniżenie kosztów związanych z przygotowaniem ciepłej wody, ale też znacząco poprawi jakość powietrza w naszej gminie. Kotłownia funkcjonująca w budynku Ośrodka Zdrowia przestanie być „kopciuchem” obniżającym komfort życia okolicznych mieszkańców.

Janina Ewa Orzełowska pogratulowała wójtowi i zespołowi przygotowującemu projekt

„Środki na wymianę nośników ciepła w budynkach użyteczności publicznej w wyraźny sposób służą ekologii i budżetom samorządów. Żeby dostać dofinansowanie trzeba złożyć dobry wniosek. Konkurencja była duża, ale wasz wniosek był bardzo dobry. Proszę pogratulować i podziękować współpracownikom, bo gmina ma szanse na duże oszczędności i czystsze powietrze.

Elżbieta Lanc zwróciła uwagę na politykę gminy Boguty-Pianki w zakresie inwestycji:

Gmina jest stosunkowo mała i środki przeznaczone na inwestycje są ograniczone. To wyjątkowa sytuacja, że w tak małej gminie ponad 30% środków przeznacza się na inwestycje. Tym bardziej cieszą inwestycje mało efektowne – szybciej dostrzega się budowę drogi niż wymianę nośników ciepła. To bardzo dobrze, że udało się przekonać radnych do tej inwestycji, bo ma ona wymiar ekonomiczny, ekologiczny i estetyczny. Mam nadzieję, że to taki dobry prognostyk na rok 2021 – gmina zaczyna ten rok „z przytupem” inwestycją za ponad milion złotych ze środków zewnętrznych. Bardzo cieszymy się, że małe gminy składają tak profesjonalnie przygotowane wnioski. Mam nadzieje, że wniosek będzie dobrze rozliczony. Gratulujemy i zapraszamy do składania kolejnych wniosków.

Michał Rutkowski – zastępca wójta – wskazuje atuty pozytywnie ocenionego wniosku:

Dobrze przemyślane i opisane uwarunkowania techniczne to podstawa dobrego wniosku. W tym przypadku kluczowy był audyt energetyczny, który na etapie planowania i projektowania wskazał możliwości obniżenia emisji i redukcji kosztów utrzymania budynków. W najbliższym czasie rozpiszemy przetargi na realizację tego zadania. Zakończenie inwestycji jest przewidziane na drugi kwartał roku 2022.

Grzegorz Tymiński - przewodniczący Rady Gminy – określa źródła przewidywanych oszczędności:

Przewidujemy, że po modernizacji zapotrzebowanie na energię cieplną zmniejszy się o co najmniej kilkadziesiąt procent. Dodatkowo zmniejszy się koszt obsługi kotłowni, palaczy oraz zredukowana zostanie opłata środowiskowa. Szacujemy, że oszczędności wyniosą kilkadziesiąt tysięcy złotych – w wariancie optymistycznym może nawet do 100 tys. Przy eksploatacji nowej kotłowni mamy zamiar wykorzystywać lokalne zasoby biomasy. W gminie Boguty-Pianki nie produkuje się pelletu, ale firmy wytwarzające ten rodzaj paliwa działają w sąsiednich gminach.

Zobacz inne materiały z pow. ostrowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki