Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Głaz dla profesora

mb
W centrum Broku, na skwerku obok kościoła, stanął pomnik poświęcony Wojciechowi Bogumiłowi Jastrzębowskiemu - żyjącemu w XIX wieku botanikowi i wizjonerowi zjednoczonej Europy, jak go określa historyk prof. Benon Dymek.

24 września na uroczystość w Broku przybyli m.in. prof. Benon Dymek - historyk z Akademii Świętokrzyskiej, prof. Tomasz Borecki - rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Włodzimierz Kluciński - dziekan wydziału weterynarii SGGW, prof. Adam Dobroński - historyk z Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Andrzej Szujecki - przewodniczący Rady Leśnictwa przy Ministrze Ochrony Środowiska, dr Jerzy Marcinkowski - prezes Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego, dr inż. Janusz Dawidziuk - dyrektor generalny Lasów Państwowych. Przyjechali też poseł Zbigniew Krutczenko, starosta Tadeusz Legacki i wójtowie z sąsiednich gmin. Szczególnie ciepło burmistrz Stanisław Bębenek powitał rodzinę profesora Jastrzębowskiego - jego praprawnuczki i praprawnuków. Pomysł uhonorowania prof. Jastrzębowskiego powstał w 2002 roku. Forsował go prof. Benon Dymek, który nieustannie mobilizował miejscowe władze do postawienia pomnika. Sprawę wziął w swoje ręce Piotr Uścian-Szaciłowski, nadleśniczy z Ostrowi - wszak prof. Jastrzębowski był twórcą wzorowego Zakładu Praktyki Leśnej w Feliksowie k. Broku, założonego w 1860 roku. - Pamięć o założycielu Zakładu w Feliksowie nie zanikła - zapewnił burmistrz S. Bębenek. - Przypominały go wciąż duże drzewa obok zabytkowego kościoła, które profesor Jastrzębowski prawdopodobnie posadził. Pomnik ma formę kamiennego głazu, na którym umieszczono medalion z wizerunkiem profesora, autorstwa Jacka Frankowskiego - znanego brokowianina - oraz tablica z napisem "Wojciechowi Bogumiłowi Jastrzębowskiemu, wybitnemu botanikowi, założycielowi Zakładu Praktyki Leśnej w Feliksowie k. Broku, twórcy ergonomii - ergonomiści, leśnicy i społeczeństwo Broku i okolic". Po uroczystym odsłonięciu pomnika poświęcił go ks. prałat Stanisław Skarżyński - proboszcz miejscowej parafii, a na koniec delegacje złożyły pod nim kwiaty.

***

Wojciech B. Jastrzębowski (1799-1882). Urodził się w Gierwatach k. Makowa Mazowieckiego w ubogiej rodzinie szlacheckiej. Przede wszystkim był botanikiem i florystą. Szczególnie dobrze znał się na roślinności leśnej. Sadzenie drzew uważał za swe posłannictwo. W 1860 roku założył w Feliksowie k. Broku Zakład Praktyki Leśnej, który jednak został zniszczony podczas Powstania Styczniowego. Prof. Jastrzębowski miał wszechstronne zainteresowania. Uważany jest za protoplastę ergonomii. Miał coś do powiedzenia w fizyce, meteorologii i wielu innych dziedzinach nauki. Przez swój traktat o pokoju między narodami i konstytucję dla zjednoczonej Europy wszedł do grona myślicieli europejskich. Aleksander Świętochowski porównywał osiągnięcia Jastrzębowskiego na polu nauk przyrodniczych do tego, co zrobił Kopernik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki