MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie znaleźć numer księgi wieczystej? Bez niego nie sprawdzisz księgi wieczystej. To ważne, gdy chcesz kupić nieruchomość

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Przed zakupem mieszkania, sprawdź księgę wieczystą, aby mieć pewność, jaka jest sytuacja prawna danej nieruchomości.
Przed zakupem mieszkania, sprawdź księgę wieczystą, aby mieć pewność, jaka jest sytuacja prawna danej nieruchomości. Fot. Mikolaj Nowacki / POLSKAPRESSE
Planujesz zakup nieruchomości? Jeśli tak, to musisz sprawdzić księgę wieczystą. Jak to zrobić, jeśli nie zna się numeru księgi wieczystej? Dowiedz się, w jakim celu sprawdza się księgę wieczystą i jak zdobyć jej numer. Dzięki temu zakup nieruchomości będzie obarczony mniejszym ryzykiem.

Spis treści

Księga wieczysta – co to jest?

Księga wieczysta to dokument zawierający informacje o konkretnej nieruchomości, takie jak dane identyfikacyjne działki, informacje o właścicielach oraz wszelkie związane z nią obciążenia, np. hipoteki. Księga wieczysta jest podstawowym dokumentem potwierdzającym prawo własności lub inne prawa rzeczowe do danej nieruchomości. Dawniej były to tekturowe teczki wiązane z dokumentami, obecnie częściej spotyka się elektroniczne księgi wieczyste.

Co można sprawdzić w księdze wieczystej?

Jak już wspomniałam, księga wieczysta to dokument rejestrowy, który zawiera najważniejsze informacje dotyczące danej nieruchomości. Co konkretnie możesz w niej sprawdzić?

Księga wieczysta nieruchomości podzielona jest na cztery główne działy, z których każdy zawiera inne informacje:

  • dział I-O – jest to zestawienie podstawowych informacji z ewidencji gruntów i budynków; obejmuje ono lokalizację nieruchomości, identyfikację działek geodezyjnych oraz ich powierzchnię,

  • dział I-Sp – zawiera listę kwestii związanych z własnością, m.in. prawa użytkowania wieczystego czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,

  • dział II – są w nim dane dotyczące właściciela lub współwłaścicieli, takie jak imię, nazwisko, numer PESEL, oraz udział w prawie do nieruchomości, wraz z informacją o dokumencie, na podstawie którego obecny właściciel nabył nieruchomość,

  • dział III – znajdziesz tu informacje na temat ograniczonych praw rzeczowych dotyczących nieruchomości (bez hipotek), takie jak służebność gruntowa, prawo dożywocia czy prawo pierwokupu.

  • dział IV – zawiera dane dotyczące ewentualnej hipoteki, która ciąży na nieruchomości, w tym kwota i waluta hipoteki oraz dane osoby, na rzecz której została ustanowiona.

Dla ciebie jako użytkownika najważniejszy jest dział II, ponieważ dzięki niemu możesz ustalić właściciela nieruchomości. Jednak przy zakupie nieruchomości lepiej będzie, jak sprawdzisz także i pozostałe działy.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Księgi wieczyste są jawne, co oznacza, że są dostępne dla każdego. Jeśli jednak chcesz uzyskać informacje o konkretnej nieruchomości, musisz posiadać numer księgi wieczystej. Uzyskanie go nie jest wcale tak prostą sprawą. Możesz to uczynić za pośrednictwem urzędu, czyli w tym wypadku sądu rejonowego lub wydziału geodezji.

Najpierw jednak powinieneś złożyć wniosek o pozyskanie odpłatnego wypisu i wyrysu z rejestru gruntów. Po otrzymaniu go może cię zdziwić fakt, że nie znajdziesz na nim poszukiwanego numeru. Zanim go otrzymasz, czeka cię spotkanie z urzędnikiem i próba wyjaśnienia mu, do jakich celów ów numer jest ci potrzebny. Możesz uargumentować to w ten sposób, że jesteś zainteresowany kupnem danej nieruchomości, a sprawdzenie informacji zawartych w księdze wieczystej, może uchronić cię przed zakupem nieruchomości obciążonej długami. Numer księgi bez problemu dostanie za to właściciel nieruchomości, spadkobierca lub osoba prawna, np. notariusz.

W internecie działają firmy, które oferują odpłatną usługę sprawdzenia numeru księgi wieczystej na podstawie adresu lub innych danych. Na ten moment nie ma możliwości, aby bezpłatnie sprawdzić numer księgi wieczystej tylko na podstawie adresu. Oczywiście numer księgi możesz sprawdzić w akcie notarialnym, o ile masz do niego dostęp.

Księgi wieczyste online – jak to działa?

Jeśli masz już numer księgi wieczystej, bez problemu możesz zajrzeć do niej za pomocą przeglądarki ksiąg wieczystych. Sprawdzanie w ten sposób księgi wieczystej jest bardzo proste i wygodne, bo nie musisz iść osobiście do sądu. Jak sprawdzić księgę wieczystą online?

Obecnie możesz potkać się dwoma rodzajami numerów ksiąg wieczystych:

  • stary, który składa się z kilku cyfr i pochodzi z tradycyjnej numeracji ksiąg w teczkach,

  • nowy, który zawiera kod Wydziału Ksiąg Wieczystych, znak ukośnika, osiem cyfr identyfikujących numer księgi wieczystej, kolejny ukośnik oraz cyfrę kontrolną, np. KA1S/00345678/9. Numer ten nadawany jest po przeniesieniu księgi papierowej do systemu elektronicznego.

Jeśli chcesz skorzystać z przeglądarki ksiąg wieczystych, wejdź na stronę przegladarka-ekw.ms.gov.pl i wyszukaj księgę po elektronicznym numerze księgi wieczystej.

screen/ekw.ms.gov.p

Pamiętaj, że sam dostęp do księgi wieczystej online jest bezpłatny, to korzystanie z innych usług oferowanych przez system Elektronicznej Księgi Wieczystej (EKW) wiąże się już z opłatami. Dotyczy to między innymi składania wniosków o odpis lub wyciąg z księgi wieczystej. Szczegółowy cennik znajdziesz na stronie księgi wieczyste gov pod tym adresem: Uzyskaj odpis, wyciąg albo zaświadczenie z księgi wieczystej

Źródła:

Księgi wieczyste, www.gov.pl, Księgi wieczyste

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie znaleźć numer księgi wieczystej? Bez niego nie sprawdzisz księgi wieczystej. To ważne, gdy chcesz kupić nieruchomość - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki