MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie nie spojrzysz kukurydza

(mm)
Poseł Jarosław Kalinowski podkreślał odżywcze walory żółtych kolb
Poseł Jarosław Kalinowski podkreślał odżywcze walory żółtych kolb M. Mrozek
Na Kurpiowszczyźnie nie ma już właściwie terenów, gdzie na polach nie rośnie kukurydza - mówił podczas tegorocznego Święta Kukurydzy w Dylewie w niedzielę 14 września Witold Rzepiński, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie. Jeszcze kilka lat temu ośrodki doradztwa rolniczego namawiały rolników, by na słabych ziemiach zaczęli uprawiać żółte kolby. Obecnie z roku na rok w poszczególnych gminach przybywa obszarów obsianych kukurydzą. Nikogo już namawiać nie trzeba, bo plony są znacznie wyższe niż z żyta, poza tym kiszonka z kukurydzy, którą karmi się krowy mleczne, jest bogatsza w białko i inne substancje odżywcze.

- Przewrotnie pomogła nam susza. Tylko dzięki kukurydzy rolnicy mogli utrzymać swoje stada bydła, bo mimo suszy pozwala wyprodukować dużo zielonej masy. Roślina jest konkurencyjna wobec żyta, bo choć wymaga dużo wody, to oszczędniej nią gospodaruje. Wilgoć czerpie z rosy, oprócz tego jest odporna na wiosenne przymrozki - tłumaczy dyrektor Rzepiński.
W gminie Kadzidło uprawa wzrosła z 318 ha w ubiegłym roku do 420 ha w tym. W gminie Lelis natomiast jeszcze cztery lata temu kukurydza rosła na zaledwie 5 ha, a w roku bieżącym 42 ha.
Święto kukurydzy, zorganizowane w Dylewie po raz trzeci, dla rolników było okazją nie tylko do wymiany doświadczeń, obejrzenia nowoczesnego sprzętu do uprawy i blisko pięćdziesięciu odmian kukurydzy, ale przede wszystkim do chwili oddechu po całotygodniowej pracy na polu.

Poseł Jarosław Kalinowski podkreślał odżywcze walory żółtych kolb

(fot. M. Mrozek)

W czasie festynu liderów upraw z gminy Kadzidło odznaczono brązowymi krzyżami zasługi. Otrzymali je: Marian Kamiński, Wiesław Ogniewski, Józef Pliszka a odznaki "Zasłużony dla rolnictwa" od ministra rolnictwa - Henryk Bielski, Krzysztof Deptuła, Marek Jaworski, Henryk Kubeł, Andrzej Kur, Wiesław Prusaczyk, Marian Szurnicki.
Blok artystyczno-edukacyjny przygotowały GOKSiR w Kadzidle i GOK-O w Lelisie. Patronat nad świętem objął wojewoda mazowiecki. Gościem honorowym był prezes PSL Jarosław Kalinowski:
- Już widać, że ten region naprawdę zaczyna się specjalizować w produkcji mleka - powiedział nam prezes PSL. - Kukurydza jest niezastąpioną paszą w produkcji dobrej jakości mleka. Nastąpiła olbrzymia zmiana w sposobie myślenia rolników. Cieszy, że mimo trudnych uwarunkowań rolnicy takich biednych regionów jak np. kurpiowszczyzna, potrafią myśleć przyszłościowo. W Unii Europejskiej produkcja mleka będzie najbardziej stabilną i dochodową dziedziną produkcji rolniczej.
Organizatorami Święta Kukurydzy w Dylewie byli: Stowarzyszenie Hodowców i Producentów Mleka, wójtowie gmin Kadzidło i Lelis, Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Ostrołęce, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Ostrołęce.
Sponsorzy: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Ostrołęce, wójt gminy Kadzidło, wójt gminy Lelis, Bank Gospodarki Żywnościowej oddział w Ostrołęce, Agromasz w Ostrołęce, Tomhen Nalewajk i Górski z Kadzidła, Tadeusz Szlachetka z Dylewa, firma Dorhen Henryka Ziemka z Dylewa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki