MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundusz pomocy przedsiębiorcom

(ar)
Wójtowie zastanawiali się nad Funduszem Poręczeń Kredytowych
Wójtowie zastanawiali się nad Funduszem Poręczeń Kredytowych Fot. A. Rusinek
Wójtowie gmin powiatu makowskiego radzili 11 marca nad propozycją przystąpienia do Międzypowiatowego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Przedłożył ją Marek Mielnicki, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Ostrołęce.

Wójtowie zastanawiali się nad Funduszem Poręczeń Kredytowych

(fot. Fot. A. Rusinek)

Prezes Mielnicki proponuje stworzenie funduszu, który umożliwiałby rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Fundusz miałyby tworzyć dotacje gmin (powiedzmy około 120 tys. z gminy) i pieniądze pozyskiwane z funduszy europejskich. Miałyby one być gwarancją dla kredytów bankowych zaciąganych przez przedsiębiorców. Wnioski o kredyty, poparte wiarygodnymi biznesplanami, rozpatrywałaby komisja, dzieląc równomiernie fundusz gwarancyjny między poszczególne gminy. Przedsiębiorca opłacałby to 2 proc. prowizją od wysokości kredytu. Pieniądze funduszu, złożone na lokatach bankowych, wzbogacane byłyby przez wpływy z prowizji i odsetki bankowe. No i oczywiście przez pozyskiwane ewentualnie środki z zewnątrz.
- Agencja Rozwoju Regionalnego, która działa nie dla zysku w sieci krajowego systemu usług, posiada doświadczenia i uprawnienia do zarządzania projektami. Stąd warto z naszą pomocą realizować różne społeczne projekty - zachęcał wójtów Marek Mielnicki. - Dlaczego proponujemy fundusz międzypowiatowy? Dlatego, że nie zadziałał stworzony niegdyś przez rząd fundusz krajowy. Fundusz międzypowiatowy jest najbliższy zainteresowanym, czyli gminom i przedsiębiorcom. Jeden powiat nie udźwignie ciężaru funduszu, bo nie jest w stanie wyłożyć większych pieniędzy. Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie w funduszu kilku powiatów. Fundusz musi mieć określone banki jako partnerów. Pieniędzmi funduszu zarządzałaby Agencja Rozwoju Regionalnego, gwarantując przeznaczenie pieniędzy na poręczenia dla przedsiębiorców z danego powiatu. Co daje taki fundusz? Miałby on duże znaczenie, bowiem po wejściu do Unii będą udostępnione fundusze strukturalne na rozwój regionalny. Będą dotacje do funduszy poręczeniowych, w bardzo korzystnej proporcji 1 do 4. Czyli do każdej złotówki wniesionej przez samorządy będzie można uzyskać 4 złote z funduszów strukturalnych. Ale warunkiem jest stworzenie silnych funduszy poręczeniowych. Minimalna dotacja z funduszu strukturalnego ma wynosić 5 mln złotych. Oznacza to, że wkład własny samorządów musiałby wynosić 1 mln 250 tys. złotych. Jednemu powiatowi byłoby to trudno udźwignąć, ale w większym towarzystwie jest to możliwe. Warunkiem uzyskania dotacji z Unii są niskie koszty utrzymania funduszu (2 proc. kapitału - czyli ok. 150 tys. złotych w ciągu trzech lat). Koszty funkcjonowania biura pokryłaby ARR, wnosząc ok. 100 tys. złotych. Kosztem, który przede wszystkim obciążałby fundusz byłoby opłacenie osoby, która odpowiada za wnioski - ich przygotowanie i rozpatrywanie - tłumaczył zasady prezes Mielnicki.
Gdyby powstał taki fundusz, byłby w stanie wspierać pomysły lokalnych przedsiębiorców, którzy mają coraz większe kłopoty z uzyskaniem kredytów bankowych. Dla funduszu poręczenie za przedsiębiorców jest oczywiście także ryzykiem, ale to ryzyko zależy od wnikliwego i rzetelnego kwalifikowania wniosków. Wiele samorządów, mimo że jest to obciążenie dla gminnych budżetów, uznało za korzystną tę drogę wspierania lokalnej przedsiębiorczości.
Samorządowcy makowscy przyjęli propozycję z zainteresowaniem, jednakże decyzję odłożyli, chcąc dokładniej zapoznać się z warunkami funkcjonowania funduszu. Byli przede wszystkim zainteresowani tym, czy pieniądze wyłożone przez gminę będą na pewno przeznaczone na gwarancje dla przedsiębiorców z tejże gminy. I tym, jakie naprawdę są szansę uzyskania dotacji z Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki