Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fryzjerzy wykorzystują praktykantów. Zakłady zostaną skontrolowane

(kr)
Fot. sxc.hu
Fryzjerzy łamią przepisy i wykorzystują podopiecznych - twierdzi nasza Czytelniczka.

- Uczniowie w ostrołęckich zakładach pracują po 8-10 godz. Nie mają także wolnych weekendów, pracują też w soboty. W niektórych zakładach dziennie - mówi pani Aneta. - W zakładach nie ma list obecności, którą każdy powinien podpisać. Wiadomo, że uczennice mogą się wiele nauczyć w sobotę, ale czy za ten dzień nie przysługuje im przynajmniej jeden dzień wolny w tygodniu? Wiele dziewcząt nie wie jak będzie wyglądała ich praca w ferie zimowe, dni świąteczne czy w wakacje. Ile dni przysługuje im urlopu? Proszę o wyjaśnienie wątpliwości rodziców.

- Pracodawca ma obowiązek zapewnienia wszystkim młodocianym pomocy w przystosowaniu się do właściwego wykonywania pracy - mówi Maria kasprzak - Rawa, rzecznik prasowy OIP w Warszawie. - Musi też ewidencjonować ich czas pracy. Pracodawcę wiążą także określone normy czasu pracy małoletnich. Dobowy wymiar czasu młodocianego do 16 lat nie może przekraczać sześciu godzin, zaś w wieku powyżej 16 lat - osiem godzin na dobę. Do czasu pracy wlicza się czas nauki w pełnym wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych i to niezależnie od tego, czy odbywa się ona w godzinach czy poza godzinami pracy. Ponadto w przypadku, gdy dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest obowiązany zapewnić mu 30 - minutową przerwę w pracy. Pracodawca nie może zatrudniać młodocianych w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.

- Kodeks pracy reguluje także uprawnienia urlopów - twierdzi Kasprzak - Rawa. - Młodociany uzyskuje prawo do urlopu z upływem sześciu miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy w wymiarze 12 dni roboczych. Kodeks pracy wskazuje także, w jakim czasie pracownik młodociany ma prawo skorzystać z wypoczynku. Otóż młodocianemu uczęszczającemu do szkoły urlopu należy udzielać w okresie ferii szkolnych. Nieprzestrzeganie ustalonych norm czasu pracy, jak i innych zakazów stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny. Dlatego dokonane zostanie przez nas rozpoznanie sygnalizowanego problemu i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podjęte zostaną środki prawne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki