French Open. Rafael Nadal jak maszyna, Hiszpan rozbił Rogera Federera

Michał Skiba
Andrzej Szkocki/Polska Press
Rafael Nadal rozbił Rogera Federera w półfinale wielkoszlemowego French Open. Hiszpan wygrał 6:3, 6:4, 6:2. To 24. zwycięstwo Rafy nad Szwajcarem w karierze. W niedzielę powalczy o swój dwunasty tytuł na kortach im. Rolanda Garrosa.

Dziennikarze ”L’Equipe” w procentowym rozkładzie przewidywań trzydziestego dziewiątego pojedynku Rafaela Nadala z Rogerem Federerem - typowali 66 do 34 proc. na korzyść tego pierwszego. I tak ten mecz wyglądał. Można powiedzieć sobie uczciwie - Roger Fedrer nie miał zbyt mocnych przeciwników w drodze do półfinału. Jedynie rodak Stan Wawrinka był groźnym rywalem, ale on z „Fedexem” grał mocno wyczerpany wcześniejszym pięciosetowym starciem z Grekiem Stefanosem Tsitsipasem. Nikt nie był pewny, czy Roger Federer rzeczywiście przywiózł do Paryża znakomitą formę, czy po prostu do granic możliwości wykorzystał turniejową drabinkę.

Tenisiście z Bazylei dość szybko podcięto skrzydła. Nadal przełamał go już podczas jego pierwszego gema serwisowego w meczu. Dwa pierwsze gemy Hiszpan wręcz wyszarpał (a w pierwszym sam bronił breakpointów), trzeciego wygrał „na sucho”. Mimo walki ze strony Federera - seta miał pod kontrolą. Gra kątowa, zmiana rytmu, zmiana tempa. Uderzenia kończące, wojny przy siatce. Panowie robili wszystko co mogli, by mecz był efektownym widowiskiem, ale było to starcie „do jednej bramki”. Federer walczył z Nadalem i na odwrót, a obaj musieli mierzyć się z potężnym wiatrem. Ruchy powietrza były bardzo silne. Tak mączkę zdmuchiwało z kortu, że zaczęły być obawy, że mecz nie skończy się na korcie ziemnym, a normalnym twardym.

- Dziewiąty gem drugiego seta, to był zdecydowanie najważniejszym gem w spotkaniu. Nie możemy jednak przesadzać z krytyką Rogera. Walczył i próbował. Próbował gry „serw i wolej”. W drugim secie Roger miał 40-0, a mimo to przegrał swojego gema. Przez to później stał się zbyt pasywny. Szwajcar nie był w stanie być agresywny przy każdej piłce. Kilka drobnostek, miało decydujące znaczenie i dzieli obu tenisistów - mówił po meczu w programie „Gem, Shett i Mats” Mats Wilander, siedmiokrotny zwycięzca turniejów wielkoszlemowych, a obecnie ekspert telewizji Eurosport.

W trzecim secie Rafael Nadal potrafił przełamać Federera nawet bez straty punktu. Sił 37-latkowi nie brakowało, ale z każdą kolejną długością, na którą oddalał się tenisista z Majorki, częściej psuł uderzenia. Już w meczu ze Stanem Wawrinką dobił do czterdziestu niewymuszonych błędów. To było pewne, że aby wygrać z Nadalem, to nie można powtórzyć takiego wyniku. Tymczasem trzecia rakieta świata popełniła wczoraj 34 niewymuszone błędy, przy 19 pomyłkach Rafy. Po przełamaniu w trzecim secie Federer nie wytrzymał. W nerwach wybił piłkę w powietrze. Coś, co często zdarza się w Australian Open i US Open i jest elementem show - tutaj było ostrzeżeniem dla Rogera. Recz na światowych kortach niemal niespotykana. Rafael Nadal zameldował się w dwunastym finale French Open. To dwudziesty szósty wielkoszlemowy finał tenisisty z Majorki. W drodze do finału stracił tylko jednego seta - z Belgiem Davidem Goffinem. W ćwierćfinale Kei Nishikori urwał mu tylko pięć gemów, a w poprzednich rundach Yannick Maden siedem, Juan Londero osiem, a kwalifikant Yannick Haffman pięć. To był powrót Federera do Paryża po czterech latach przerwy. Niewielu stawiało na udział „Fedexa” w półfinale. - Mieliśmy nadzieję na nieco inny mecz. Federer to najwybitniejszy tenisista, ale z drugiej strony Nadal zawsze miał na niego sposób w Paryżu. Ostatnie mecze między nimi, to były zwycięstwa Federera, stąd moje nadzieje były rozbudzone. Po tak wysokiej przegranej w półfinale nie mam pewności, czy Roger będzie chciał wrócić do Francji - dodaje Wilander.

Dla Nadala finał na kortach im. Rolanda Garrosa to kolejny dzień w pracy, ale w sobotę spotkanie o międzynarodowe mistrzostwo Francji pań będzie wyjątkowe. Marketa Vondrousova (w rankingu zajmująca dopiero 38. miejsce) została pierwszą nastoletnią finalistką imprezy na kortach im. Rolanda Garrosa od sezonu 2007. W półfinale Czeszka pokonała Brytyjkę Johannę Kontę 7:5, 7:6(2). Jej rywalką w finale będzie Australijka Ashleigh Barty.

Rafa zagra z zwycięzcą spotkania Novak Djoković - Dominik Thiem. Miejmy nadzieje, że ten półfinał zostanie rozegrany w piątek, bowiem prognozy pogody znowu nie są zbyt wesołe. W Paryżu wieje niemiłosiernie...