Francja: Pożar katedry Notre Dame w Paryżu NA ŻYWO [ZDJĘCIA Z WNĘTRZA] Spłonął dach katedry ZNISZCZENIA Katedra zostanie odbudowana

Katarzyna Stańko
Katarzyna Stańko
PATRICK ANIDJAR/AFP/East News
Udostępnij:
Świat jest w szoku. Spłonęła najsłynniejsza katedra w Europie. Ocalały jedynie mury Notre Dame. Prezydent Macron: odbudujemy Notre Dame. Około godzony 10 ogień został ostatecznie ugaszony.

POŻAR NOTRE DAME

W nocy opanowano pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu. Z pierwszych doniesień wynika, że mury świątyni nie grożą zawaleniem i będzie można ją odbudować. Francuzi już zamierzają ogłaszać zbiórkę na odbudowę katedry-symbolu.

Paryska prokuratura wszczęła śledztwo ws. nieumyślnego zniszczenia katedry. W nocy przesłuchani zostali robotnicy zatrudnieni przy remoncie Notre Dame.

Rzecznik katedry Notre Dame w Paryżu poinformował na konferencji prasowej przed godziną 22, że spłonęło wiele bezcennych zabytków z wnętrza katedry Notre Dame, w tym obrazy i drewniane ozdoby z XIII wieku. Być może spłonęła też korona cierniowa Chrystusa. Roztopiły się witraże. Istniało też ryzyko zawalenia się gmachu.

Jedyną pocieszającą informacją, jaką przekazał rzecznik katedry była taka, że przed godziną 22 strażakom udało się powstrzymać rozprzestrzenianie ognia. To nie znaczy jednak, że udało się uratować bezcenne zabytki kultury. Chociaż oczywiście nikt nie mógł jeszcze wejść do środka świątyni, to wiadomo było, że wszystkie drewniane zabytki, a także witraże, obrazy, spłonęły.

CZYTAJ TAKŻE: To symbol płonącej Europy - kardynał Dziwisz o pożarze we Francji

Po godz. 23 dotarła informacja, że dwie wieże udało się odizolować od ognia i uratować. Ale to jedna z niewielu dobrych informacji docierających z Paryża. Ostatecznie pożar ugaszono około godziny 10.

PRZYCZYNY POŻARU NOTRE DAME

Przed północą prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że Francuzi odbudują świątynię.

Śledczy poinformowali przed północą, że prawdopodobną przyczyną pożaru był wypadek, a nie zamach terrorystyczny. Jeden strażak odniósł poważne obrażenia od ognia. Poza tym nie podano przed północą żadnych innych informacji o ewentualnych rannych czy poszkodowanych. Wiadomo, że ewakuowano mieszkańców wszystkich sąsiednich budynków.

Dziennikarze francuscy informowali, że część zabytków udało się uratować. Częściowo potwierdził to rzecznik paryskiej straży pożarnej Jean-Claude Gallet, który powiedział - cytowany przez CNN - że strażacy wynosili, co mogli ze świątyni i zabezpieczyli część zabytków w bezpiecznym miejscu. Udało się uratować m.in. relikwię korony cierniowej.

POŻAR NOTRE DAME CO SPŁONĘŁO

Ogień pochłonął organy z XVIII wieku, wiele innych dzieł sztuki pochodziło z początku budowy katedry.

Sam dach katedry był również cennym zabytkiem, gdyż wiele dębowych belek z jego konstrukcji pochodziło również z okresu budowy świątyni.

Pożar katedry Notre Dame w sensie kulturowym można porównać do spłonięcia słynnej Biblioteki Aleksandryjskiej.

RUPTLY/x-news

Według Galletta, kluczowe miało być półtorej godziny przed północą, w tym czasie strażacy mieli nadzieję na opanowanie ognia. Obawiano się natomiast oberwania się wielkich dzwonów, co byłoby równoznaczne z runięciem wież - podaje CNN.

W skarbcu katedralnym znajduje się relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski od czasów Władysława Jagiełły poczynając. Stanowił on część skarbca koronnego, który w 1669 roku wywiózł bezprawnie po abdykacji król Jan II Kazimierz.

W szoku jest prezydent USA Donald Trump. Na twitterze napisał, że powinno się użyć samolotów do gaszenia. Niestety, nie można w ten sposób ratować katedry, bo to grozi zniszczeniami.

Katarzyna Stańko, relacja z Francji
Pożar w Katedrze Notre Dame w Paryżu wybuchł przed godziną 19. Na placu przed katedrą zebrał się tłum ludzi, obserwujących akcję gaszenia pożaru tej najważniejszej, historycznej paryskiej katedry. Paryżanie płaczą, patrząc na ogień wydobywający się z tylnej części katedry. Budynek katedry spowija dym.

Płonie katedra Notre Dame w Paryżu

Francja: Pożar katedry Notre Dame w Paryżu [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Prezydent Macron odwiedził miejsce tragedii. Wcześniej odwołał swoje przemówienie na temat Europy i Francji, podsumowujące wielką debatę narodową na temat poprawy standardu życia Francuzów. Debata była odpowiedzią na trwające od listopada protesty ruchu „żółtych kamizelek”.

Na miejscu pożaru pojawił się już arcybiskup Paryża, Michel Aupetit. – To dramat - powiedział Aupetit do zebranych na placu dziennikarzy. Odmówił szerszego komentarza. Rzecznik katedry poinformował, że wieża z XIX w. oraz druga datowana na XIII w. - płoną. – Z nich nic nie zostanie – załamywał ręce.

Mer Paryża, Anna Hidalgo określiła pożar jako przerażający i zaapelowała do zebranych na placu osób o przestrzeganie poleceń służb i zachowanie środków bezpieczeństwa.

Około godziny 20 wybuchła panika w okolicy stacji pociągu Saint Michel. Tłum ludzi przeraził unoszący się w powietrzu popiół.
Pożar pojawił się w okolicy rusztowań znajdujących się na katedrze, której części są restaurowane. Philippe Villeneuve, szef architektów przeprowadzających renowację katedry jest w szoku. – Płaczę, nie mogę sobie wyobrazić gorszej katastrofy – oznajmił Villeneuve, który potwierdził, że w czasie kiedy wybuch pożar nikt z robotników nie znajdował się na rusztowaniach pokrywających katedrę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Paryż: Pożar katedry Notre Dame - symbolu Paryża, Francji i Europy. Wydarzenie komentują politycy

Paryżanie znajdujący się na placu nie wierzą w to, co się dzieje na miejscu. Są jednak głosy osób głęboko wierzących, jak ten Pierre’a LeGrand, paryżanina znajdującego się na placu katedralnym: - To katastrofa, ale mamy Wielki Tydzień. Musimy odbudować nasza katedrę. Na końcu musi pojawić się zmartwychwstanie, ten budynek przetrwa - podkreśla LeGrand.

Tych bezcennych zabytków już nigdy nie zobaczycie, choć miel...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie