Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotoradary z Ostrowi można spotkać w całym kraju. W ZURAD-zie wyprodukowano także 1200 masztów stojących przy głównych trasach

Mieczysław Bubrzycki
Produkowane w ZURAD-zie urządzenia stale testują obok zakładu.
Produkowane w ZURAD-zie urządzenia stale testują obok zakładu. fot. M. Bubrzycki
Ostrowski ZURAD jest jedynym w kraju producentem fotoradarów. Policji sprzedano w sumie ok. 100 takich urządzeń, a strażom miejskim i gminnym - ok. 50.

ZURAD dopiero od niedawna zajął się produkcją fotoradarów. Pierwszy Fotorapid opuścił zakład w 2001 roku.

Hitem ostatnich lat są wideorejestratory montowane w nieoznakowanych radiowozach policyjnych. To cyfrowe prędkościomierze kontrolne, do których skonstruowania nie potrzeba tak wyrafinowanej techniki jak do fotoradarów. Niedługo w taki wideoradar wyposażony będzie motocykl z ostrowskiej komendy policji.

Ostatnio nowy fotoradar produkowany przez ZURAD testowała ostrowska Straż Miejska.Nie wiadomo jednak, czy miasto go kupi. To Fotorapid SM. Jest zdecydowanie lepszy od poprzedniego.

Fotoradary starego typu mogły robić zdjęcia pojazdom jadącym tylko w jedną stronę. Aby mogły namierzać prędkość aut jadących z przeciwka, trzeba było je przeprogramować. Zwykle więc fotografowały tylko pojazdy zbliżające się do fotoradaru.

W nowym fotoradarze jest inaczej. Na widok masztu z fotoradarem zdejmować nogę z gazu powinni więc nie tylko kierowcy, którzy zbliżają się do niego, ale także jadący z drugiej strony czyli oddalający się. Jeśli jadą zbyt szybko, fotoradar zrobi zdjęcie tyłu auta. To oznacza, że bać powinni się także motocykliści, bo motocykl ma tablicę rejestracyjną tylko z tyłu.

Co bardzo ważne, zdjęcia wykonywane przez Fotorapid CM są kolorowe i w bardzo dobrej rozdzielczości 10 mln pikseli. Na dodatek każdy pojazd fotografowany jest dwa razy. Nie ma więc żadnych problemów z identyfikacją pojazdu, co zdarzało się przy starszych typach fotoradaru. Jeśli na zdjęciu znajdą się dwa samochody, to w nowym urządzeniu nie ma szans na pomyłkę przy ustalaniu, który jechał za szybko. W starych fotoradarach pomyłki się zdarzały.

Jest także możliwość zdalnego przesyłania informacji zapisanych na dysku nowego fotoradaru.

Dużo więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki