MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firma "Kucharza Putina" otrzymała 200 tys. hektarów lasu. Afrykański sen Prigożyna

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
Z podanych przez portal informacji wynika, że Bois Rouge przydzielono działkę jeszcze przed podpisaniem "ostatecznej umowy operacyjnej"
Z podanych przez portal informacji wynika, że Bois Rouge przydzielono działkę jeszcze przed podpisaniem "ostatecznej umowy operacyjnej" Fot. 123-RF/@jamesphotodale
Rosyjski oligarcha otrzymał mocne preferencje gospodarcze od władz Republiki Środkowoafrykańskiej na pozyskiwanie surowca dla przemysłu drzewnego. Jednocześnie to on finansuje najemników z „grupy Wagnera”, którzy walczą z lokalnymi rebeliantami - podaje portal telewizji Biełsat. "Chodzi o firmę Bois Rouge, której interesy ujawniło śledztwo dziennikarskie przeprowadzone przez sieć medialną European Investigative Collaborations, OpenFacto, niemiecki magazyn Der Spiegel, belgijską gazetę Le Soir i francuski portal Mediapart" - zaznacza portal.

Bois Rouge, miała w 2021 roku otrzymać działkę o powierzchni 200 tysięcy hektarów w lesie Lobaye, który jest położony w południowo-zachodniej części kraju. W oficjalnych papierach wspomniana firma należy do środkowoafrykańskiego podmiotu Anastasii Nanet Yakoimy. Jednak wspomniana firma może mieć mocne powiązania z Broker Expert, przedsiębiorstwem kontrolowanym przez Jewgienija Prigożyna , który nazywany jest "Kucharzem Putina"

Tylko na przestrzeni listopada i grudnia 2021 roku Bois Rouge i Broker Expert miały zawrzeć aż 28 transakcji. Bois Rouge, które zajmuje się wycinką drzew, otrzymało od przedsiębiorstwa Prigożyna "traktory, materiały budowlane, druty kolczasty, wentylatory i odkurzacze przemysłowe" - wymienia Biełsat.

Obszar leśny na "korzystnych warunkach"

Środkowoafrykańska firma miała otrzymać obszar na wyjątkowo korzystnych warunkach. Z podanych przez portal informacji wynika, że Bois Rouge przydzielono działkę jeszcze przed podpisaniem "ostatecznej umowy operacyjnej". Dokument miał dotyczyć potencjalnego wpływu inwestycji na środowisko naturalne. Firma mogła liczyć na "fory", bowiem inne przedsiębiorstwa mogą w takich sytuacjach wykorzystać jedynie 1/8 przysługującej powierzchni lasu.

Afrykański raj dla szefa "Wagnerowców"?

Rząd Republiki Środkowoafrykańskiej miał także zapewnić „kucharza Putina” ulgi podatkowe i celne. Bois Rouge jest zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych na okres pięciu lat, z podatku od nieruchomości na osiem i z opłaty licencyjnej na prowadzenie działalności na pięć lat.

Śledztwo na, które powołuje się Biełsat, ma sugerować, że jest to sposób władz Republiki Środkowoafrykańskiej, która chce się odpłacić "kucharzowi" za pomoc najemników z grupy Wagnera. Na miejscu mają oni kontrolować sektor bezpieczeństwa kraju oraz pomagać w walce z rebeliantami.

Wiadomo co. Wiadomo gdzie. Pozostaje pytanie - dokąd

Jak do tej pory nie udało się ustalić, dokąd będzie eksportowane drewno z Afryki Środkowej. Wiadomo z kolei, dokąd trafiały w przeszłości dostawy drewna. Są to Niemcy, Francja, Belgia, Włochy, Portugalia i Hiszpania. Z danych Unii Europejskiej wynika, że import węgla Republiki Środkowoafrykańskiej oraz jego pochodnych - węgla i korka - do krajów UE wzrósł w 2021 roku o 62 proc. i jest wyceniany na 11 mln euro.

O "hybrydowej obecności Rosji w Afryce" mówił we wtorek prezydent Francji Emmanuel Macron. Wymienia się trzy filary obecności kremla na kontynencie afrykańskim: dezinformacja skierowana do szerszej publicznościi, korupcja lokalnych elit, które obawiają się demokracji oraz „milicja Wagnera”, jako ich służba bezpieczeństwa.

Kucharz Putina

Prigożyn urodził się w latach 60. XX w. Już jako młody człowiek miał na bakier z prawem. Mógł się pochwalić drobnymi kradzieżami i rozbojami, za które trafił do więzienia.

W latach 90. XX w. został właścicielem budki z hot-dogami, na której zarobił spore pieniądze. Później otworzy ekskluzywną restaurację, której gośćmi byli oligarchowie i rosyjscy politycy. W 2001 roku Prigożyn poznał się z Putinem, który odwiedził jego lokal spotykając się z ówczesnym prezydentem Francji Jacquesem Chirackiem.

Później "kucharz Putina" zaczął masowo wygrywać przetargi na zaopatrywanie szkół w jedzenie. Niedługo potem założył kolejną ekskluzywną restaurację na Kremlu.

Prigożyn jest także właścicielem holdingu Concord, który jest oskarżany o prowadzenie siatki internetowych trolli, rozpowszechniających kremlowską propagandę. "Kucharz Putina" jest również właścicielem prywatnej, rosyjskiej firmy, tzw. grupy Wagnera. Są to najemnicy, działających w licznych regionach konfliktów zbrojnych.

Źródło: Biełsat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firma "Kucharza Putina" otrzymała 200 tys. hektarów lasu. Afrykański sen Prigożyna - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki