Firma farmaceutyczna ufundowała tomograf dla makowskiego szpitala

Jarosław Sender
To nie jest prezent, tylko akt płynący z serca - mówił Bogdan Lang, przedstawiciel farmaceutycznej Grupy US Pharmacia, w chwili przekazania makowskiemu szpitalowi tomografu. To on był inicjatorem tego cennego daru.

- Dla grupy USP zdrowie jest najważniejsze - zapewniał. - Dbamy o zdrowie ludzi, oferując im leki. Tomograf też pomoże bardzo zadbać o ich zdrowie. Bezpośrednim powodem naszego daru dla szpitala, było poczucie wdzięczności wobec byłego prezesa naszej firmy, Wojtka Napiór¬kowskiego. Poz¬nałem go w USA, razem zakładaliśmy firmę US Pharmacia i razem przez 14 lat ją rozwijaliśmy. Był jej duszą, i to on doprowadził firmę do rozkwitu. Był człowiekiem wielkiej pasji, którą nas obdarował. Kiedy zachorował na raka nie mogliśmy w to uwierzyć. Kiedy walczył o życie, często rozmawialiśmy o tym, jak ważna jest diagnostyka, wczesne wykrywanie poważnych chorób. Jak zwiększa to szanse przeżycia. Wojtkowi się nie udało, mimo że leczył się w bardzo dobrych, amerykańskich szpitalach. Zmarł 12 maja 2006 roku. Kilka miesięcy później rozmawiałem z byłym dyrektorem makowskiego szpitala, Dariuszem Haj¬dukiewiczem, o kupnie tomografu. Wojtek Napiórkowski wywodził się z Różana. Zawsze mówił o potrzebach małych szpitali, o nierównych
szansach pacjentów oddalonych od wielkomiejskich klinik. Postanowiliśmy, niejako w jego imieniu, pomóc lokalnej społeczności. Nie spełniamy życzenia Wojtka, to raczej nasz dar na jego pamiątkę. Odruch serca wobec ludzi, spośród których pochodził i o których często mówił z prawdziwą troską. Tomograf to taki gest mo¬ralno-sentymentalny.

Dar życia

Za ten gest dziękował darczyńcom starosta Zbigniew Deptuła.

- Życzliwość obecnych dzisiaj gości otwiera nowe szanse dla naszego szpitala, ale przede wszystkim szanse dla tysięcy mieszkańców powiatu - mówił. - Nie będą już skazani na łaskę innych, odległych szpitali. Dar firmy USP jest darem życia po prostu.

W dowód wdzięczności, u wejścia do oddziału diagnostyki obrazowej zawisła tablica pamiątkowa, którą odsłonili przedstawiciele firmy USP - Bogdan Lang, Janusz Napiórkowski - członek Rady Nadzorczej, brat zmarłego prezesa, Wojciecha Napiórkow¬skiego oraz Jacek Plewa - obecny prezes firmy. Panom towarzyszyła Urszula Grochowska, prezes Stowarzyszenia Rozbudowy Szpitala.

Rozbudzone nadzieje

Jak powiedział Bogdan Lang, żaden inny szpital w Polsce nie został tak nigdy obdarowany i, wbrew nadziejom obecnego na uroczystości wicemarszałka Waldemara Roszkiewicza, który już chciał podsunąć listę innych potrzebujących szpitali, pewnie żadna inna placówka zdrowia nie doświadczy takiej hojności.

- Nie prowadzimy akcji fundowania sprzętu. I na pewno nie będziemy tego robić, choć zdaję sobie sprawę, że darem dla makowskiego szpitala mogliśmy rozbudzić różne nadzieje. Ale to była niepowtarzalna, wyjątkowa sytuacja, gest serdecznej pamięci, wdzięczności wobec człowieka, bez którego naszej firmy by nie było - oświadczył Bogdan Lang.

Firma US Pharmacia w całości sfinansowała zakup tomografu. Koszt w przetargu wyniósł mniej niż przewidywane 2 mln złotych.

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
AnkaJ
W dniu 05.01.2010 o 18:49, Gość napisał:

czy krewni fundatora dalej zamieszkują na naszym terenie?


Oczywiście. W Różanie mieszkają rodzice i brat.
G
Gość
czy krewni fundatora dalej zamieszkują na naszym terenie?
G
Gość
W dniu 31.12.2009 o 17:27, GADU napisał:

Pięknie podziękowała społeczność makowa w postach. Cóż, jaki kraj taki obyczaj, prostacy zawsze nabijają się z mądrzejszych...


GADU idiotów nie sieją nie orzą oni sami się rodzą w fakowie.
G
GADU
W dniu 31.12.2009 o 06:17, 0,5 inteligent napisał:

Dobra definicja czarnogrodu, ciemniactwa, ciemnego ludy i układzików politycznych. Co inteligentniejsi wyjechali, a ciemniakom trzeba tłumaczyć, co tu jest napisane. Dobrze że nam ciemniakom, przysyłają prezenty lub dary .Pięknie podziękowała społeczność makowa w postach.
Cóż, jaki kraj taki obyczaj, prostacy zawsze nabijają się z
mądrzejszych...
0,5 inteligent
W dniu 30.12.2009 o 22:50, Gość napisał:

Stary nie wysilaj się, nikt w tym miasteczku nie rozumie inteligentnych postów.


Dobra definicja czarnogrodu, ciemniactwa, ciemnego ludy i układzików politycznych. Co inteligentniejsi wyjechali, a ciemniakom trzeba tłumaczyć, co tu jest napisane. Dobrze że nam ciemniakom, przysyłają prezenty lub dary .
G
Gość
W dniu 30.12.2009 o 15:27, GADU napisał:

Szpital na poziomie.


Stary nie wysilaj się, nikt w tym miasteczku nie rozumie inteligentnych postów.
G
Gość
Dzięki Różanowi
G
GADU
Szpital na poziomie.
Dodaj ogłoszenie