Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Finowie kupują Intercell

jaz
Fińska firma Stora Enso zapowiedziała, że kupi 66 proc. akcji Intercellu.

O zmianie właściciela Intercellu zaczęło się mówić po śmierci Holgera Hjelma (14 marca), szwedzkiego głównego akcjonariusza Intercell SA. Przypomnijmy, że Intercell był pierwszą spółką z udziałem kapitału zagranicznego w Polsce, powołaną w 1989 roku. Zagraniczni właściciele zainwestowali przez 10 lat w Intercell ponad 220 mln zł.
Akcje Intercellu Stora Enso kupi od szwedzkich spółek Intercellulosa AB i Interpaper Holding. Akcje Intercellu sprzeda Finom także Bank Światowy w Waszyngtonie.
Jak poinformowała nas 29 października Maria Rochowicz, public relations menedżer Intercellu, decyzję o sprzedaży akcji fińskiemu potentatowi zatwierdzić muszą jeszcze odpowiednie organy państwa.
Zakup Intercellu jest częścią strategii rozwoju Stora Enso w segmencie opakowań tekturowych. Powiększy on rynek opakowań falistych zajmowany przez Stora Enso oraz wzmocni obecność fińskiej firmy na rynku polskim.
Intercell przy potędze Stora Enso wygląda bardzo skromnie. Intercell jako jedna z wiodących polskich spółek branży celulozowo-papierniczej miała w ubiegłym roku 628 mln zł sprzedaży, czyli około 150 mln euro. Nowy właściciel akcji Intercellu jest bowiem światowym liderem na rynku wyrobów celulozowo-papierniczych. W ubiegłym roku grupa firm Stora Enso osiągnęła sprzedaż na poziomie ponad 12 miliardów euro. Stora Enso posiada swoje fabryki w 40 krajach na całym świecie, w których zatrudnia ponad 44 tysiące ludzi. Rocznie produkują one blisko 16 milionów ton papieru i tektury. Firma zajmuje się też obróbką drewna i działalnością na rynku wydawniczym. Akcje Stora Enso od 1999 r. notowane są na giełdzie w Nowym Jorku, Sztokholmie i Helsinkach.
Jak można było przeczytać na stronie internetowej Stora Enso, firma chce kupić Intercell do końca roku. Decyzja o zakupie akcji została ogłoszona 29 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki