Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festyn słowiański w Ostrowi [ZDJĘCIA]

red.
Łukasz Murzyn i Przemysław Cymerman
Miasto przez kilka godzin stało się wielką planszą do gry.

"Wehikuł czasu” to innowacyjna gra miejska, która łączy naukę z zabawą i w nowoczesny sposób pozwala na zdobycie zarówno nowych wiadomości i umiejętności.

W niedzielę 17 września Ostrów Mazowiecka stała się na kilka godzin wielką planszą do gry. Przygotowane stacje, na których na zawodników czekały specjalne wyzwania, przebrani animatorzy obsługujący punkty zadaniowe oraz specyficzny klimat jej towarzyszący przeniosły mieszkańców o wiele lat wstecz. Do miasta przybywa księżna Anna Mazowiecka, która chce przeznaczyć pieniądze na budowę nowej szkoły. Fundusze zostały jednak skradzione. Głównym zadaniem uczestników gry było wskazanie złodzieja.

W rozgrywce wzięło udział 11 drużyn. Pierwsze miejsce zajęły Dzikie Pandy, w składzie: Robert Sutkowski, Mateusz Pakieła, Adam Smoliński i Julia Krupa. Drugie miejsce przypadło drużynie Kądzielaki, czyli Julii Budnej, Oldze Tyl, Jakubowi Spinkowi i Sebastianowi Kądzieli, a na trzecim miejscu uplasowała się drużyna Dzikich Kasztanów w składzie: Iza Jedliczka, Julia Kaczorowska, Wiktoria Matyjasik i Kamil Świder.

Huczny finał gry odbył się w czasie Festynu Słowiańskiego na Skwerku Obfitości na rogu ulic Jagiellońskiej i Prusa. Tam na uczestników gry, ale także pozostałych mieszkańców, czekało wiele atrakcji. Teatr Scena Kotłownia zaprezentował spektakl o początkach miasta Ostrowi Mazowieckiej. Wokalistki z małkińskiego Studio „Osumi” zaśpiewały pieśni słowiańskie, a przybyli goście wygłosili krótkie wykłady na różne tematy. Od Mirosława Pędzicha można było dowiedzieć się szczegółów na temat życia pszczół, tajniki ekologicznej produkcji oleju rzepakowego ujawniał Franciszek Kesler, a Agnieszka Golińska opowiedziała, jak funkcjonują w codziennym życiu osoby niepełnosprawne. Można też było podejrzeć prace przędzarki, z profesjonalnym sprzętem przyjechała Joanna Madej.

Dużo emocji zapewniło Bractwo Rycerskie, które zaprezentowało się w pojedynku oraz opowieściach na temat zbroi. Na najmłodszych czekał dmuchany zamek, malowanie twarzy, bańki mydlane oraz zabawy przygotowane przez Centrum „Amelia”. Uczestnicy mogli również przejść przygotowany dla nich tor przeszkód z perspektywy osób niepełnosprawnych.

Festyn zakończył się ogniskiem integracyjnym.

Organizatorami niedzielnej gry miejskiej oraz festynu byli: Grupa Sąsiedzka „Skwerku Obfitości”, Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” oraz 29 Drużyna Harcerska „Pogodni” z Ostrowi Mazowieckiej. Wydarzenie mogło dojść do skutku dzięki funduszom, które udało się pozyskać z Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie” oraz dzięki wsparciu „Muzeum – Dom Rodziny Pileckich” w Ostrowi Mazowieckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki