Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Pieśni Maryjnej w Wąsewie [ZDJĘCIA]

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Po raz dziesiąty w Wąsewie odbył się Festiwal Pieśni Maryjnej. Były występy, był urodzinowy tort

21 października w Wąsewie ponad 350 osób wystąpiło w X Festiwalu Pieśni Maryjnej. Przesłuchania wykonawców trwały w hali sportowej przez prawie pięć godzin.

Pomysł zorganizowania festiwalu zrodził się przed prawie 10 lat w Stowarzyszeniu „Ziemia Wąsewska”. Dlaczego właśnie tu? Bo w Wąsewie jest znane nie tylko w diecezji sanktuarium maryjne.

Każdy festiwal rozpoczyna się mszą św. dla uczestników festiwalu. Tak było i w tym roku. Mszę odprawił i homilię wygłosił bp senior Stanisław Stefanek, który nie po raz pierwszy był honorowym gościem festiwalu.

Do udziału w festiwalu zgłosiło się 6 chórów, 14 zespołów wokalnych oraz 23 solistów z kilku powiatów i dwóch województw. Byli w różnym wieku, najwięcej wśród nich było ludzi młodych – najmłodszy wykonawca miał 9 lat. Każdy wykonawca przygotował jeden utwór o tematyce maryjnej.

Występy zakończył Józef Michalski z Ostrowi Mazowieckiej, który zaśpiewał wraz z publicznością napisaną przed 100 laty pieśń „Błękitne rozwińmy sztandary”. Wcześniej pomagał także organizatorom, m.in. w pozyskaniu sponsorów, otrzymał potem od nich specjalny dyplom.

Wykonawców oceniało jury pod kierownictwem ks. kanonika Kazimierza Ostrowskiego z Łomży.

- Gratuluję uczestnikom i organizatorom. Festiwal jest także konkursem, ale wszyscy uczestnicy są zwycięzcami, bo nie nagrody są najważniejsze – mówił przed ogłoszeniem wyników przewodniczący jury.

A oto nagrodzeni.

Chóry. Grand Prix – Chór Katedralny Vox Humana z Łomży, Złoty Dyplom – chór parafialny z Dylewa, Srebrne Dyplomy – Rodzinny Chór przy parafii w Dylewie, Kameralny Chór Amici z Łomży oraz chór parafialny z Nowogrodu, Brązowy Dyplom – chór z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej.

Zespoły wokalne do lat 16. 1 – Schola parafialna z Wąsewa oraz zespół wokalno-instrumentalny ze Szkoły Podstawowej w Goworowie; 2 – schola Boże Nutki z Komorowa oraz zespół Apassionata ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowi Maz.; 3 – Pauza z Wąsewa; wyróżnienia – Ogniste Dzieciaki oraz Bratki z Rząśnika Włoćiańskiego.

Zespoły wokalne powyżej 16 lat. 1. Kantylena z Wąsewa oraz duet Jan Zdziarski i Aleksandra Zdziars2. Kwiaty Polskie z Chmielewa; 3. Zespół Echo ze wsi Zaręby – Warchoły oraz zespół Rozmaryn z Szarłatu; wyróżnienie – Zabielanki z Kolna.

Soliści do lat 16. 1. Karolina Dawid z Ostrowi i Natalia Tyl z Ostrowi; 2. Krystian Barszcz z Małkini i Paulina Pieniążek z Małkini; 3. Julia Leszczyńska z Małkini i Mateusz Dębek z Makowa; wyróżnienia – Paulina Kukielska z Brudek Starych i Tosia Kubat z Małkini.

Soliści powyżej 16 lat. 1. Joanna Białkowska; 2. Julia Sobotka; 3. Agata Sylwia Szypulska.

Niespodzianką dla uczestników i widzów festiwalu był urodzinowy tort przygotowany przez panie ze stowarzyszenia „Przyszłość w gminie Wąsewo” z Trynos.

Brawa świadczyło o tym, że spodobał się występ gwiazdy festiwalu. Zespół „Moja Rodzina” pochodzi z Glinojecka k. Ciechanowa, składa się z rodziców oraz pięciorga dzieci.

Organizatorami festiwalu są: gmina Wąsewo, parafia pw. Narodzenia NMP w Wąsewie oraz Stowarzyszenie „Ziemia Wąsewska”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki