MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Pierogów w Żabinie, gm. Goworowo. 7.08.2021. Zdjęcia

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
Ten festiwal - niezwykle przyjemny dla podniebienia, trzeba przyznać – miał formułę konkursu. Zgłosiło się 16 KGW i sołectw, nie tylko z gminy Goworowo.

- Witam w Żabinie na spotkaniu pod hasłem „Festiwal Pierogów”. To druga edycja tego festiwalu – mówiła Agata Majk - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie. - Podejrzałam na stronie internetowej, że Żabin z tego słynie, że robią pierogi najlepsze w gminie. Czy mieszkańcy to potwierdzają? – zapytała, a goście potwierdzili oklaskami.

I wymieniła delegacje uczestników konkursu: KGW „Nie ma lipy” z Lipianki, KGW w Czerniu, KGW „Szczawianki” ze Szczawina, Koleżanki z Brzeźna, „Ponikiewianki” z Ponikwi Dużej, „Stokrotki” z Cisku, „Kaczeniacy” z Kaczki, „Pierożanki” z Żabina, „Jaworzanki” z Jawor Starych, przedstawiciele Wólki Kunińskiej, Klub Seniora "Rozmaryn" z Kunina, KS Jesienne Kwiaty z Goworowa, sołectwo Góry oraz goście spoza gminy Goworowo: KGW „Zabielaki” z Zabiela (gm. Olszewo-Borki), KGW Kurpie Szlacheckie (gm. Troszyn), KGW w Gnatach (gm. Lelis).

Pierogi oceniała komisja: Elżbieta Twardziak – zwyciężczyni konkursu mazowieckiego pn. Tradycje kulinarne seniorów w Lipiance (przewodnicząca), Barbara Kuczyńska – właścicielka Eko-kuchni oraz Marzena Jastrzębska - prezes LGD Zaścianek Mazowsza.

Podczas gdy komisja degustowała, przewodnicząca KGW Pierożanki z Żabina wyjaśniła, skąd wzięła się nazwa koła.

Pierogami dawniej i obecnie gościło się u nas znamienitych gości. Stąd wzięła się taka oto historia. Mówi ona, że któryś z proboszczów naszej parafii, będąc po kolędzie u jednej z mieszkanek naszej wsi, został ugoszczony przez nią wybitnymi pierogami. Tak mu smakowały, że gospodyni oraz jej pierogi zostały wychwalone z ambony, a złośliwcy, którzy nam zazdrościli tej pochwały, zaczęli mieszkańców Żabina nazywać pierogami. To przezwisko tak się przyjęło, że potem wszyscy tak nas nazywali, a my, by być rozpoznawalnymi, wpletliśmy pierogi do nazwy naszego koła. W końcu mamy z czego być dumni

– takie (między innymi) wyjaśnienie nazwy przedstawiła Małgorzata Dziełak, przewodnicząca KGW Pierożanki z Żabina.

- Bardzo serdecznie dziękuję za możliwość udziału w dzisiejszym festiwalu. Ta nazwa jest nie do podrobienia. Fantastycznie to brzmi i jeszcze lepiej smakuje, bo miałam szczęście być w jury i spróbować wszystkich pierogów. Gratuluję wszystkim uczestnikom, którzy się natrudzili i wykonali takie fantastyczne pierogi. Mieliśmy twardy orzech do zgryzienia, a właściwie pieróg – podsumowała konkurs Marzena Jastrzębska - prezes LGD Zaścianek Mazowsza. – Ale gratuluję też wspaniałej atmosfery. I życzę, aby kolejne festiwale – bo wierzę, że będą - były również w takiej fajnej atmosferze.

- Po raz drugi jestem w Żabinie w tym roku – wcześniej byłem na imprezie z okazji Dnia Dziecka – mówił Marian Krupiński, długoletni radny wojewódzki. – Byłem na wielu różnych festiwalach, ale na takim jeszcze nie. A to wspaniały festiwal – zaznaczył.

A potem Barbara Kuczyńska odczytała werdykt. Jury przyznało cztery pierwsze miejsca. Zdobyły je: KGW w Gnatach, KS Jesienne Kwiaty z Goworowa, Koleżanki z Brzeźna oraz sołectwo Góry. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

Goście mogli skosztować wielu rodzajów pierogów, ciast przygotowanych przez gospodynie i gospodarzy z Żabina, a przygrywał wszystkim zespół Chrostowiacy.

Zobacz inne aktualności z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki