Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Fabryka Światła w Przasnyszu 2017 [ZDJĘCIA+WIDEO]

Małgorzata Jabłońska
W sobotę 9 września rozpoczęła się kolejna odsłona Festiwalu Fabryka Światła w Przasnyszu. Motywem przewodnim bieżącej edycji jest fotografia, jeden z wielu ważnych obszarów zainteresowań Stanisława Ostoi Kotkowskiego, którego twórczość jest inspiracją imprezy.

Podobnie jak w zeszłym roku nie zabrakło gry miejskiej, której uczestnicy musieli wykazać się znajomością Przasnysza. Mnóstwo radości dzieciakom sprawiły również dmuchane bańki, kolorowanki oraz przygotowane przez wolontariuszy gry i zabawy zorganizowane w stoisku animacyjnym.

Biblioteka Publiczna zaprosiła do czytania „Wesela” Wyspiańskiego, a Pracownia Batiku „Mamut” zaprezentowała wystawę dzieł zdobniczych. Gromkie owacje zdobyły występy zespołów tanecznych „Terpsychora Dance Studio" Renaty Jadkowskiej oraz dzieci z KLUBU JW. 5699.

Elementem naukowym całego wydarzenia był piknik przygotowany przez Heweliuszy Nauki. Stacje doświadczalne pozwoliły samodzielnie zgłębić świat symetrii, wyjaśniając naturę lustra, ewolucję oka i pochodzenie barw. Piknik będzie dostępny także w niedzielę.

Mocny akcent pierwszego dnia festiwalu miał miejsce na deskach Miejskiego Domu Kultury. Odbyła się tam premiera sztuki "Gwałtu co się dzieje" na podstawie scenariusza Aleksandra Fredry w reżyserii Edyty Przybysławskiej. Grupa teatralna "Kabat" zapewniła znakomitą rozrywkę setkom widzów.

Jak co roku podczas koncertu w rynku zobaczyliśmy występy chóru, tym razem Miejskiego Chóru Męskiego, który zaśpiewał szlagiery z dawnych lat. Koncert nosił tytuł „Już nigdy”. Gratką dla miłośników cięższych brzmień był występ zespołu „Przeciąg” z MDK w Przasnyszu. Na koniec festiwalową sceną zawładnął znany jazzman Szymon Łukowski – saksofonista, klarnecista i kompozytor, który zagwarantował słuchaczom niezapomniane doznania muzyczne.

Za animację świetlną całego wydarzenia odpowiedzialny był Kuba Garścia, artysta wizualny, który specjalnie dla festiwalu opracował oryginalne efekty multimedialne. Zaprezentował specjalną technikę tworzenia trójwymiarowych efektów na dwuwymiarowej płaszczyźnie. Jego „płótnem” była ściana frontowa Muzeum Historycznego oraz kamienic okalających rynek.

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Mazowiecki Instytut Kultury przy współpracy miasta Przasnysz oraz miejskich placówek kulturalnych i oświatowych. Honorowy patronat nad tegorocznym festiwalem objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wraz ze starostą przasnyskim Zenonem Szczepankowskim.​

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki