Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Feretrony do odnowy

jaz
Parafianie i marszałek mazowiecki odnawiają feretrony z kościoła w Kadzidle
Parafianie i marszałek mazowiecki odnawiają feretrony z kościoła w Kadzidle J. Zaradkiewicz
Sześć najbardziej zniszczonych zabytkowych feretronów z kościoła w Kadzidle, czyli obrazów noszonych przez wiernych w procesji, zostanie poddanych renowacji.

Feretrony są zabytkowe, pochodzą z XVII wieku. Podczas kolejnych kosmetycznych poprawek były one niszczone przez nakładanie kolejnych warstw farby. Teraz w warszawskiej pracowni konserwatorskiej stara farba zostanie usunięta, a obrazy odzyskają dawną świetność. Renowacja sześciu feretronów będzie kosztowała 40 tys. zł. Połowę tej kwoty parafia uzyskała z Urzędu Marszałkowskiego, drugą połowę zebrali parafianie. Koszt renowacji jednego feretronu waha się w granicach 5-7 tys. zł.
Ksiądz dziekan Marian Niemyjski powiedział nam, że feretrony wrócą do kościoła po Nowym Roku, a podziwiać będzie je można podczas procesji rezurekcyjnej w Wielkanoc.

W kadzidlańskim kościele jest jeszcze około 20 feretronów, które trzeba poddać renowacji. Ksiądz proboszcz liczy, że przy wspólnym zaangażowaniu wiernych i Urzędu Marszałkowskiego będzie to niebawem możliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki