MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejska nagroda dla ostrołęczanki

(z)
Ewa Kawałkowa podczas lokalnej ceremonii wręczenia nagrody Europa Nostra, która odbyła się 2 lipca w Ostrołęce w wąskim gronie osób związanych z miejscem realizacji projektu. Przybyli: wiceprezydent St. Rybski, wójt Lelisa St. Subda i Olszewa-Borek W. Opęchowski, Sylwia Kamińska-Smilgin, wówczas dyrektor szkoły podstawowej w Łęgu Starościńskim,  i Maria Puławska, obecna dyrektorka
Ewa Kawałkowa podczas lokalnej ceremonii wręczenia nagrody Europa Nostra, która odbyła się 2 lipca w Ostrołęce w wąskim gronie osób związanych z miejscem realizacji projektu. Przybyli: wiceprezydent St. Rybski, wójt Lelisa St. Subda i Olszewa-Borek W. Opęchowski, Sylwia Kamińska-Smilgin, wówczas dyrektor szkoły podstawowej w Łęgu Starościńskim, i Maria Puławska, obecna dyrektorka Fot. A. Wołosz
Ewa Kawałkowa otrzymała medal w konkursie "Europa Nostra Awards 2003". Ceremonia wręczenia w Ostrołęce odbyła się 2 lipca. Miesiąc wcześniej Ewa Kawałkowa i Marek Mielnicki, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego, gościli w Monachium, gdzie w kościele Wszystkich Świętych odbyła się ceremonia główna.

Ewa Kawałkowa podczas lokalnej ceremonii wręczenia nagrody Europa Nostra, która odbyła się 2 lipca w Ostrołęce w wąskim gronie osób związanych z miejscem realizacji projektu. Przybyli: wiceprezydent St. Rybski, wójt Lelisa St. Subda i Olszewa-Borek W. Opęchowski, Sylwia Kamińska-Smilgin, wówczas dyrektor szkoły podstawowej w Łęgu Starościńskim, i Maria Puławska, obecna dyrektorka

(fot. Fot. A. Wołosz)

Projekt z Ostrołęki, zgłoszony na konkurs przez ARR, był jednym z sześciu nagrodzonych w swojej kategorii - "ochrona dziedzictwa kulturowego". Medale otrzymali również archeolodzy ze Szwecji, Holandii, Niemiec, Belgii i Rumunii.

Za co Ewa Kawałkowa dostała nagrodę

Ewa Kawałkowa, która jest archeologiem, zrekonstruowała na terenie szkoły w Łęgu Starościńskim wioskę mezolityczną ze stanowiska na Leśnej Górze.
- Ten pomysł bardzo się spodobał - mówi Marek Mielnicki. - W tych działaniach chodzi o to, że coś razem robimy, jesteśmy dumni z naszego miejsca zamieszkania. Szukamy, jak być najlepszymi w Unii, szukamy takich działań, by inni brali przykład z tego, co my robimy.
Ten projekt z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego realizowany jest przez Szkołę Podstawową w Łęgu Starościńskim oraz członków Wiejskiego Koła Naukowego "Starościński Krąg Regionalny", mieszkańców wsi, we współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego w Ostrołęce.

Ewa Kawałkowa - archeolog

Ewa Kawałkowa jest badaczką pradziejów Kurpiowszczyzny i propagatorką działań na rzecz ochrony jej dziedzictwa kulturowego.
Autorka wielu opracowań o najstarszych dziejach regionu i Ostrołęki, m.in.: "Pradziejowe i wczesnośredniowieczne wędrówki po Puszczy Myszynieckiej", "Magiczne praktyki ludności mezolitycznej w okolicach Ostrołęki", "Specyfika archeologicznego krajobrazu kulturowego Puszczy Myszynieckiej. Jego degradacja i nowe formy ochrony".
Swoje działania ukierunkowała na współpracę z dziećmi, realizując Program Ochrony Lokalnego Dziedzictwa Kulturowego w gminie Lelis i Olszewo-Borki.
Laureatka nagrody im. H. Steinhausa Polskiej Fundacji Upowszechniania Nauki i Towarzystwa Krzewienia Nauk w 2002 r.
Ewa Kawałkowa ostatnio pracowała w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. W tej chwili zajmuje się własną działalnością gospodarczą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki