Erasmus+ Bus zajechał do Ostrowi

Andrzej Mierzwiński
Uczestnicy spotkania. Na pierwszym planie wiceminister Teresa Wargocka i burmistrz Jerzy Bauer
Uczestnicy spotkania. Na pierwszym planie wiceminister Teresa Wargocka i burmistrz Jerzy Bauer Andrzej Mierzwiński
Rocznica programu jest okazją do rajdu po Polsce. Na mapie są także miasta z naszego regionu.

W ostrowskim ratuszu 3 marca odbyło się spotkanie w ramach projektu Erasmus+ Bus, zorganizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus+ w ramach obchodów 30-lecia Programu Erasmus+. Z okazji tej rocznicy w całej Polsce organizowane są różne przedsięwzięcia mające na celu przybliżenie ofert edukacyjnych Erasmusa. Jednym z nich jest projekt Erasmus + Bus. Zanim dotarł on do Ostrowi, wcześniej zawitał do Warszawy, Orzysza, Golubia – Dobrzynia.

Funkcjonujący od trzydziestu lat program Erasmus kojarzy się głównie z wymianami studenckimi, ale jego oferta jest znacznie bogatsza. Promowany podczas pobytu w Ostrowi Program Erasmus+, największy i najbardziej popularny unijny program edukacyjny, skierowany jest bowiem do szerokiego grona odbiorców i w rezultacie mogą w nim uczestniczyć zarówno przedszkolaki jak i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Narodowa Agencja Programu ma do rozdysponowania w tym roku około 100 mln euro na różnego rodzaju projekty edukacyjne, jest więc o co walczyć. Beneficjentami tych środków mogą być organizacje lub instytucje, które po złożeniu wniosków będą mogły ubiegać się o pieniądze na realizację własnego projektu edukacyjnego.

Na spotkaniu w ostrowskim ratuszu, w którym udział wzięli wójtowie Małkini i Bogut, duchowni, radni, dyrektorzy i nauczyciele z terenu powiatu oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, gospodarzem był burmistrz Jerzy Bauer. Przedstawił on między innymi sytuację ostrowskiej oświaty oraz przedsięwzięcia samorządu w dziedzinie oświaty, kultury, oraz kształtowania i kultywowania świadomości i tożsamości.

Ważnym gościem była Teresa Wargocka - sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która omówiła główne założenia reformy oświatowej.

Wizja nowej szkoły została przedstawiona bardzo ogólnie i hasłowo. Ma ona być, według pani minister, szkołą przyjazną i wymagającą, mającą na względzie przede wszystkim wychowanie i kształcenie oraz integralny rozwój młodego człowieka.

Nie wszyscy obecni na spotkaniu podzielali poglądy wiceminister Wargockiej.

– Nie zgadzam się z panią minister, że samodzielne gimnazja nie spełniły swojej roli. Moim zdaniem sprawdziły się - powiedział podczas przerwy w konferencji dyrektor jednego z gimnazjum z terenu powiatu. - Na przykładzie mojego gimnazjum można śmiało powiedzieć, że rozwój ucznia jest w nim wszechstronny, zarówno pod względem wychowawczym, jak i dydaktycznym. Realizowany jest też u nas wolontariat, tak zresztą jak w wielu innych szkołach w powiecie, szkoła jest bezpieczna, z bardzo dobrymi warunkami zarówno lokalowymi, jak i pod względem wyposażenia w pomoce. Nie zgadzam się, że szkoła dba tylko o uczniów bardzo dobrych, a o słabszych już nie. W mojej szkole wszyscy uczniowie są traktowani na równych zasadach. Należałoby jedynie trochę zmienić podstawy programowe, aby nauczyciel mógł zastosować aktywne metody nauczania, łatwiejsze dla każdego ucznia.

Dalsza część spotkania należała już do Erasmusa. Poruszono w niej takie tematy jak: Wychowanie obywatelskie w edukacji; Wprowadzenie do programu Erasmus+; Czy nauczyciel powinien się uczyć?; Wspieranie uczenia się dorosłych oraz eTwinning – Europa w Twojej klasie.

- Zainteresowanie spotkaniem oraz tym programem, zarówno w miejscowościach, które odwiedziliśmy wcześniej, jak i tutaj, było bardzo duże. Mam nadzieję, że znajdzie to odbicie w składanych e wnioskach - powiedziała nam Iwona Łoboda z Fundacji RSE.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie