Elektrownia w Ostrołęce przyjazna środowisku i mieszkańcom

Materiał partnera zewnętrznego
Ostrołęcka elektrownia od wielu lat prowadzi technologiczne i środowiskowe prace modernizacyjne bloków i urządzeń energetycznych. Rozpoczyna się realizacja kolejnej inwestycji, bardzo istotnej dla poprawy czystości powietrza. Celem tych działań jest minimalizacja wpływu działalności wytwórczej na środowisko naturalne, aby mieszkańcy Ostrołęki i okolic mieli zapewnione dostawy ciepła, czystą atmosferę i nie obawiali się o zdrowie - własne i swoich dzieci.

Jak wynika z wnikliwych audytów, ostrołęcka elektrownia przestrzega wszystkich, ciągle zaostrzających się, regulacji prawnych w zakresie ochrony środowiska. Najważniejszą z nich jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie emisji przemysłowych – zwana dyrektywą IED, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Dyrektywa IED zaostrza m.in. wymagania dotyczące emisji dwutlenku siarki (SO2), tlenków azotu (NOx) i pyłu oraz zawiera nowe wymogi w zakresie monitorowania emisji zanieczyszczeń. W sierpniu 2021 roku wchodzą w życie tzw. „konkluzje BAT” (Best Available Technology – Najlepsze Dostępne Technologie), które jeszcze bardziej podniosą wymogi środowiskowe dla dużych instalacji spalania paliw, do których należy ostrołęcka elektrownia.

Zgodnie z „wyśrubowanymi” normami

Obecnie Elektrownia Ostrołęka B przechodzi proces dostosowawczy do spełnienia wymogów środowiskowych wynikających z tych regulacji, realizując szereg zadań inwestycyjnych oraz modernizacyjnych podstawowych urządzeń energetycznych.

Przeprowadzona w latach 2015 – 2018 modernizacja turbin, spowodowała poprawę sprawności wytwarzania energii, a przez to zmniejszenie zużycia węgla kamiennego o kilkanaście tys. ton w skali roku. To znacząco zredukowało emisję zanieczyszczeń takich jak: dwutlenek siarki, pył, tlenki azotu czy dwutlenek węgla, powstających w trakcie procesu spalania węgla.

Została zakończona również generalna modernizacja kotłów elektrowni pod kątem redukcji tlenków azotu i pyłu w spalinach. Katalityczna instalacja odazotowania spalin (SCR) redukuje związki azotu w spalinach ponad trzykrotnie, a nowoczesne elektrofiltry wychwytują pył ze spalin ze skutecznością ponad 99%. W zakresie emisji tych zanieczyszczeń elektrownia spełnia już „wyśrubowane” normy zawarte w wymogach środowiskowych BAT.

Inwestycja Energi za 200 ml zł

Obecnie Energa Elektrownie Ostrołęka SA jest w trakcie realizacji istotnej i przyjaznej dla środowiska inwestycji - drugiej Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS II). Koszt budowy wynosi ok. 200 mln złotych. Celem inwestycji jest dalsze ograniczenie emitowanej ilości dwutlenku siarki i pyłu. Nowa instalacja pozwoli odsiarczyć cały strumień spalin powstających we wszystkich zainstalowanych kotłach elektrowni do poziomu wymaganego w konkluzjach BAT.

Te proekologiczne przedsięwzięcia umożliwią Elektrowni Ostrołęka B pracę wszystkimi blokami energetycznymi po wejściu w życie wprowadzanych rygorystycznych norm emisji zanieczyszczeń.

Dzięki inwestycjom Energi będzie możliwa bezpieczna i efektywna eksploatacja proekologicznie zmodernizowanych bloków energetycznych przez dalszych kilkanaście lat.

Warto dodać, że prace modernizacyjne umożliwiły zwiększenie dyspozycyjności bloków, wzrost mocy zainstalowanej Elektrowni Ostrołęka B, docelowo z 600 MW do 690 MW oraz obniżenie wskaźnika jednostkowego zużycia paliwa na jednostkę wyprodukowanej energii elektrycznej, a przez to nastąpiła poprawa sprawności i zmniejszenie emisji gazów i pyłów do atmosfery.

Dla dobra mieszkańców

Inwestycja jest bardzo ważna dla społeczności lokalnej. Budowa IOS II zapewni bowiem również bezpieczeństwo dostaw ciepła do miasta po roku 2020. Obecnie Elektrownia Ostrołęka B jest jedynym źródłem ciepła dla miejskiej sieci ciepłowniczej Ostrołęki i odbiorców przemysłowych. Ograniczenie produkcji z powodu zaostrzanych norm emisji stanowiłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa cieplnego miasta.

EEO SA - spółka należąca do Grupy Energa - odpowiada za zapewnienie odbiorcom energii i jest istotnym elementem systemu energetycznego, mającego na celu bezpieczeństwo energetyczne w północno-wschodniej Polsce. Energa dbając o otoczenie, w którym funkcjonuje, wspiera ważne dla lokalnej społeczności projekty związane z ekologią, sportem kulturą i edukacją, np. objęcie patronatem klasy energetycznej w Ostrołęce, której powstanie było wspólną inicjatywą EEO SA i Miasta Ostrołęki.

Mając na uwadze dobro mieszkańców miasta i okolic, ostrołęcka elektrownia bezustannie wprowadza nowoczesne proekologiczne rozwiązania, dbając o środowisko naturalne i czyste powietrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki