Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Ostrołęka. Ile kosztowała budowa bloku węglowego? 1.04.2022 Energa podała kwotę

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Zdjęcie z 2020 roku
Zdjęcie z 2020 roku Fot. Beata Modzelewska
Na prawie miliard złotych ustalono koszt porzuconego projektu budowy bloku węglowego Elektrowni Ostrołęka - wynika z komunikatu Energi. Spółka poinformowała, że ostateczna kwota jest o ok. 392 mln złotych niższa niż przewidziana w porozumieniu z 2021 roku.

Spółka celowa Elektrownia Ostrołęka i generalny wykonawca kontraktu na budowę bloku węglowego w Ostrołęce ustalili wartość należną wynagrodzenia na 958 mln zł, czyli ok. 392 mln zł poniżej kwoty przewidzianej w porozumieniu z 25 czerwca 2021 roku. Oznacza to, że na Energę SA i Eneę SA przypadło po 479 mln zł kosztów projektu węglowego - przekazała w piątkowym komunikacie Energa.

Dodano, że na wartość kosztów rozliczenia projektu węglowego została zawiązana rezerwa w 2020 roku, więc przypadająca na Energę kwota rozliczenia nie obciąży jej wyniku bieżącego.

Przy ustalaniu ostatecznej kwoty wzięte pod uwagę zostały wszystkie koszty realizacji projektu węglowego należne generalnemu wykonawcy w związku z realizacją tego projektu, uwzględniające stan zaawansowania realizacji, pomniejszone o możliwe do odzyskania wartości wynikające z zagospodarowania produktów wytworzonych dla projektu węglowego. W kwocie tej mieści się również koszt budowy infrastruktury, która zostanie zaadaptowana na potrzeby budowy projektu gazowego - wyjaśniono w komunikacie Energi.

Porozumienie dotyczące rozliczenia inwestycji węglowej było jednym z dokumentów towarzyszących zawartemu 25 czerwca 2021 aneksowi do kontraktu z generalnym wykonawcą bloku energetycznego w Ostrołęce. Zmianie uległ wówczas przedmiot umowy - z realizacji bloku węglowego na blok gazowo-parowy. Decyzja o konwersji technologicznej inwestycji nastąpiła w czerwcu 2020 roku.

24 marca 2022 spółka celowa CCGT Ostrołęka, należąca do Energi SA z Grupy ORLEN, przekazała generalnemu wykonawcy polecenie rozpoczęcia prac w ramach umowy na budowę bloku gazowo-parowego w Ostrołęce. Blok o mocy ok. 750 MW będzie stabilnym i elastycznym źródłem energii elektrycznej pochodzącej z gazu ziemnego. Wspólnie z innymi inwestycjami niskoemisyjnymi Grupy ORLEN, nowy blok w Ostrołęce pozwoli na bilansowanie krajowego systemu elektroenergetycznego do momentu, w którym Polska osiągnie docelowy miks energetyczny złożony z zeroemisyjnych źródeł odnawialnych i elektrowni jądrowych. - czytamy w komunikacie Energi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki